De verschrikkelijke sneeuwstorm Dit stukje schrijf ik, nu het echt ouderwets wintert, maar als u het leest, kunt u zich dat misschien niet eens meer goed voorstellen. Prachtig weer, het vriest ook overdag, de buitenkranen moeten worden afgesloten en op Waalenburg wordt volop geschaatst. Op de Hoge Berg kun je heerlijk wan delen, zonder uit te glijden, omdat de modderspo- ren hard bevroren zijn en zelfs de randen van de zwinnetjes op het strand hebben een laagje ijs. Duinen en tuinen, daken en hekken, gras en bomen, ze zijn allemaal bedekt met een wit vorstlaagje. Gelukkig zitten we er warmpjes bij, we zetten de thermostaat een graadje hoger en zetten de elektri sche deken niet meer uit, of stapelen nog een extra seizoen van een Texeler dekbed op de vier seizoenen die ons 's nachts warm houden. Bijna honderd jaar geleden, aan de vooravond van de Eerste Wereldoorlog, winterde het ook stevig, maar werd op de boerderij Het Nieuwhuis, oostelijk van de waterzuivering Everstekoog. Vanaf het moment clal hij zes jaar was, liep hij elke dag met zijn iets oudere zuster naar de school in Den Burg. Onderweg pikten ze hun nichtje op en gezamenlijk liepen de drie kinderen in onge veer drie kwartier naar de Burgwal, waar de school stond. Toen ze op een winterse middag na de schooldag naar huis wilden lopen, kon je op de Steenenplaats de Kogerstraat niet meer zien, door een sneeuwstorm die de wereld beperkte tot een paar nieter. Ze worstelden zich dwars tegen die witte, woedende, ijskoude verschrikking in naar huis. Bij de Theodorahoeve stond de oma van het nichtje haar kleindochter op te wachten. Die was nu veilig en warm onderdak. Arie en zijn zus moesten verder, tot op het bot verkleumd en met nog zeker een uur lopen voor de boeg, omdat het tempo heel laag lag in die witte, kille, bijna on- De boerderij Het Nieuwhuis in Everstekoog. In 1931 trouwden Arie Bakker en Annaatje Duinker en begonnen hier te boeren, foto coti. a. Brans vermoedelijk vond men dat niet zo bijzonder als wij nu, nu ons voortdurend wordt voorgehouden, dat het afgelopen is met de strenge winters. Toen hoorden ze er gewoon bij en misschien vroor het het ene jaar ook harder dan het andere, maar men beleefde de wereld ook anders. Een goed voorbeeld daarvan is het verhaal van Arie Bakker, die op 7 december 1906 geboren doordringbare wereld. Gelukkig werden ook zij door hun oudtante opgewacht, aan het einde van de Kogerstraat en werd hun een barre tocht bespaard. Op de kleine Arie heeft deze gebeurtenis diepe indruk gemaakt en tot het eind van zijn lange leven, vertelde hij het verhaal van de verschrik kelijke sneeuwstorm. Hoe het voor zijn ouders was, kon hij natuurlijk niet bedenken, maar het moet ook voor hun verschrikkelijk zijn geweest. Nummer 90, maart 2009 Historische Vereniging Texel 13

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 15