typisch gebouwde wierschuren waren op de Wad deneilanden een bekend verschijnsel, maar dat alles is een ander verhaal. Planten in zoute gebieden Planten die groeien in een gebied met hoge zout gehaltes hebben vaak een methode om zout kwijt te raken. Zo scheiden lamsoorplanten zout uit met behulp van daarvoor speciaal ontwikkele zoutklie- ren. Bij droog weer kun je onder het blad zout kristallen zien. De zilte rus hoopt zout op in zijn bovengrondse delen en deze sterven daardoor uit eindelijk af. Zij scheidt het zout dus niet uit. De plant in zijn geheel sterft niet, want de wortelstok ken zorgen weer voor nieuwe bovengrondse stengels. De zilte rus komt veel voor in intensief beweide hoge kwelders. Deze worden door het vee kort gehouden, dit in tegenstelling tot andere rus sen, zoals de noordse rus en de zeerus, deze worden niet aangeraakt (De Vries, 1950). Het lams- en schapenvlees van dieren die gegraasd hebben op de zoute weiden van kwelders of schor ren, is zeer geliefd bij smulpapen. In zoute weiden komt een scala van zoutminnende planten voor, waarvan de dieren sommige soorten wel en andere niet lusten. In Frankrijk staat het vlees van deze lammeren en schapen bekend als 1'agneau pré- salé" en als "mouton de pré-salé" (pré-salé= kwel- derland=zoute weiden, sommigen denken dat het voor-gezouten is, maar "pré" betekend echt weide!). Misschien bracht het vlees van dieren die gevoed werden met zout harendhooi ook meer op en was dit ook een reden zoveel moeite te doen dit hooi te verkrijgen. Dit lijkt echter minder aan nemelijk. Dat de zoute planten gezond voor de die ren waren, lijkt meer een reden om het te oogsten. Gezondheid en Harend Uit verschillende bronnen weten we dat men vroe ger echt dacht dat zout hooi gezond was voor de dieren. Misschien was dat ook een reden dat de familie Lap er zoveel voor over had om het te ver krijgen. Ook de schapenhoudende dames Dijt lieten hun schapen graag weiden in de mielanden bij Oudeschild, waar deze rus veel voorkwam. In dit zoute milieu tierden misschien minder scha penparasieten met hun tussengastheren. Men zei namelijk dat het hielp tegen ongans (leverbot). Een andere reden zou het kunnen zijn, dat als de dieren eenmaal aan de diarree waren en veel zout verloren hadden, ze door de zoute vegetatie of het zoute hooi weer de nodige zouten binnen kregen en zo konden herstellen. Bij zouten moeten we niet aan keukenzout denken maar aan magnesium- en calciumzouten, die ruimschoots in zeewater aanwezig zijn. Opgroeiende en melkgevende dieren hebben veel van die zouten nodig in hun voedsel en kunnen er hun voordeel mee doen. Echter, op de tegenwoordige kennis omtrent de scheikundige samenstelling, de voedingswaarde en de eventuele preventieve en curatieve diergenees kundige werking van deze planten gaat dit artikel niet in. Uit overlevering weten we ook dat de boeren het harendhooi speciaal voerden aan lammeren die ze aangehouden hadden voor hun eigen veestapel. Deze lammeren moesten hun kudden weer aanvullen en de gezondheid van deze dieren stond hoog in het vaandel. Misschien werd met het voe deren van dit zoute hooi aan opgestalde jonge die ren een parasitaire cyclus doorbroken. In andere landen langs de Atlantische Oceaan wer den weiden waar de zilte rus ("black grass") groei de ook op hoge prijs gesteld. Al in de zeventiende eeuw zagen Engelse en Nederlandse landverhuizers dat het vee kwelderhooi prefereerde boven gewoon hooi of gras en ook zagen ze dat de conditie van Fig. 7 Oogst van "black grass" in Amerika. ziek vee verbeterde als ze op kwelders gingen gra zen. Langs de oostkust van Amerika zijn dan ook diverse gebieden waar harendhooi gewonnen werd (fig. 7), zij noemden het ook wel "salt hay"(zout hooi). Ook als kuilgras was daar de zilte rus zeer geliefd. Het gemaaide hooi werd daar dakpans gewijs op twee palen gelegd en daarna door twee dragers naar een platbodem gebracht. Alles een arbeidsintensieve bezigheid (Sebold, 1966). 10 Historische Vereniging Texel Nummer 90, maart 2009

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 12