daar zat de halve buurt op de zomeravonden bij elkaar te kletsen of naar de muziek te luisteren, die de ongelukkige zoon van Sipke Smidt, Adriaan aan zijn viool ontlokte. Adriaan was erg vergroeid en lag vrijwel altijd op bed. Hij kon prachtig vioolspelen en vaak luisterde de buurt met ontroering naar zijn muziek. Die hoge stoep roept nog meer herinnerin gen op, zoals het breien: Nettie's moeder vond dat Wat er wel was, somt Nettie pand voor pand op: op de hoek van de Stenen Plaats zat de winkel van Dekker, een soort winkel van Sinkel, waar ze inderdaad hoeden en petten en dameskorsetten en verdere onderkleding verkochten. Maar geen werkkleding. Nu zit daar Jojo. Dekker had ook een schilderswerkplaats die daar naast zat. Dan was er waar nu Studio zit, na de oorlog een schoenmaker en waar Bosrna nu zit, was de ad- Links de smederij van Smit, later Jb Zwaan en rechts het toen nieuwe huis van H.J. Smit Foto: coii. hvt zomaar zitten niet te pas kwam. Als je zitten wilde, kon je net zo goed nuttige dingen doen. In de oorlog was gebrek aan allerlei dingen, maar met wat inventi viteit kon je er best wat van maken, dus breiden Nettie en "het Amsterdammertje"dat bij hun in huis was, sokken van restjes wol, oranje met wit werden de hutspotsokken" en van rode restjes werden de "rodebietensokken" gefabriceerd. Die sokken bestaan nog steeds. Het was geen vetpot voor de meeste bewoners van de Waalderstraat, maar de saamhorigheid was groot. Van sluitingstijd was geen sprake en als je wat hebben moest en de winkel was dicht, dan liep je even achter om. Er hield altijd wel iemand een oogje in het zeil als de kinderen aan het spelen waren, vaak op het pleintje waar nu Bosma zit en het Peter Bakkerglop begint. Die doorbraak naar de Weverstraat was er toen nog niet. vocaatfabriek van de familie Dros, E(erste) T(exelse) A(dvocaatfabriek) geheten. De ETA was een begrip en men was er wel in voor een geintje. Een van de buren was nogal "suunig"en hij kwam langs toen er net verse advocaat gemaakt was. Daarvan werd hem een grote schaal aangeboden en hij at die in razend tempo leeg, met als gevolg dat hij op handen en voe ten naar huis kroop. De ETA stond een beetje terug en aansluitend was een grote schuur van Reij, die er zelf tegenover woonde.. In die schuur werden ook buurtfeesten gehouden, waar het altijd een gezellige boel was. De Waalderstraat vormde met de Stenen Plaats en de Binnenburg nog een echte bureton en ze waren de eerste die met versierde wagens kwamen met ouwe sunder. Die wagen werd versierd in de schuur van Reij. Dan kwam het boerderijtje van de familie Stolk. De man had een prachtige, lange, witte baard en hij boerde niet meer op dat boerderijtje, dat een beetje terug stond. Toen zijn vrouw, tante Sientje, overleed, kwamen de vrouwen uit de buurt "kleed Nummer 88, september 2008 Historische Vereniging Texel 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 5