r- 1 Extra openingstijden archief Gemeente Texel Deer hoor ik je, sei dóvejawwik! Tekening door Monica Maas En nu iets anders. Al een tijdje heb ik een lijstje met zogenaamd apologische spreekwoorden. (Een apologie is een verweerschrift)Ik geef een voorbeeld: "Alles met mate", zei de kleermaker en hij sloeg zijn vrouw met de ellemaat. Nu zijn er ook een aantal leuke, naar ik meen echt Tesselse. Hier zijn ze: Dat leuwt, sei de reiger en hee kroop achter een rietje. Deer hoor ik je, sei dóve Jawwik en er liep een muüs over de tuure. Het gaat hard teuge hard, zei het ouwe wijfie en ze ging op een stiên sitte. Alle beetjes hellepe, sei de mig en hee pieste in zéé. Een ei is een ei, sei de boer en hee nam het ganze-ei. leder sien meug, sei de boer en hee at een (peerde)fiêg. Beter wat as niks, sei de hond en hee hapte naar een mig. We doene maar net of we een goeie dag had hèèwwe, sei de boer en hee stak een dikke segaar op. Sweer dek is warm dek, sei de soldaat en hee gooide sien geweer op sien biêne. Weet u er nog meer? Laat het ons weten!. En dan nog dit. In het tweede spreekwoord is sprake van "een muüs over de tuure". De tuure zijn de zoden die op de nok van een stolp of boet worden gelegd, om het rieten dak af te slui ten. Ze werden vastgezet met stokjes, de "tuurpenne". Vorig jaar zag ik nog een restant ervan op een schuur aan de Rommelpot, vlak bij Heidehof. Zijn er nog boeten met deze ouderwetse tuure? Laat het ons weten en/of stuur een foto! Tenslotte zijn Willem Boon en Cornelia Dros niet in 1930 getrouwd, zoals ik in HVT 87 beweerde, maar in 1928. Dat was het voor deze keer. G.E. Dros Voor leden van de Historische Vereniging Texel is het archief van de Gemeente Texel - buiten de normale openingstijden - extra geopend op de volgende middagen van 14.00 tot 16.00 uur: 2 oktober, 6 november en 4 december 2008. 32 Historische Vereniging Texel Nummer 88, september 2008

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 34