Nieuwe vondsten, deel 2 Het spreekt voor zich dat wanneer je ergens leuke dingen vindt je dan juist daar meer gaat zoeken. Daarnaast doe ik ook extra mijn best op de wat minder productieve stukken land omdat ik er van uit ga dat er overal wel iets ligt wat de moeite waard is. Een combinatie hiervan tref ik aan bij De Waal. Op sommige plaatsen in het land komt iedere keer weer wat leuks naar boven, terwijl ik verder vele hectaren eindeloos afkam zonder al te veel resultaat, totdat op een volkomen onverwacht moment ik weer met iets in mijn handen sta, waarvan ik voordien het bestaan nog niet had vermoed. Dit keer was dat een piepklein penninkje van het soort waar vooral verzamelaars zo dol op zijn: Deze is van Graaf Gerard IV van Gelre (1207- 1229) en dit muntje van zilver is slechts 11,5 mm. groot. Ook voor veel 'zoekers' zijn deze muntjes de krenten in de pap. Niet alleen door hun formaat maar vooral door de levendige voorstellingen zijn deze middeleeuwse muntjes zo bijzonder. In dit geval zien we links het borstbeeld van de graaf met een zwaard en een schild van voren en op de keerzijde een kerkgebouw. Veel later kwam ik op dezelfde plek opnieuw een dergelijk muntje tegen. Toevallig was het er een van de zoon van Gerard IV, Graaf Otto II (1229 - 1271): Tot slot werd ik verwend met het allerkleinste muntje dat ik ooit vond:een zilveren maille uit Brugge van de stedelijke muntslag tussen 1250 en 1259 van amper een centimeter in doorsnee. Hierna werd het weer stil op de vlakte en pas vele dagen nadien had ik weer een reden om een plek aan te duiden met mijn speciale markerings systeem: als ik ergens iets leuks vind, dan zet ik daar zo'n cocktailprikker met een Nederlands vlaggetje eraan neer. Ze blijven meestal wel lang genoeg staan om me bij verdere zoektochten op te oriënteren. Ook in dit geval ging het om een munt uit de Middeleeuwen, maar deze was wel 400 jaar ouder! Daarmee zitten we dan in de voor mij meest interessante periode van de Texelse geschiedenis: Friezen, Franken en Vikingen, daar draaide het toen om. Voortdurend ben ik op zoek naar sporen uit die tijd en met elke vondst word ik weer wat wijzer... Deze zilveren denarius stamt uit de tijd van Lodewijk de Vrome (814-840) en is waarschijnlijk afkomstig uit het toenmalige Dorestat waar de meeste van deze munten werden geslagen, maar er zijn ook veel imitaties van deze munt bekend uit het Friese gebied in die tijd. En de Vikingen? Tja, die stopten ze het liefst in potjes in de grond, omdat het zulk zuiver zilver was. Er is een klein stukje vanaf gebroken, maar dat vind ik nooit zo erg: zo is het meer een artefact dan alleen maar een munt. Nummer 88, september 2008 Historische Vereniging Texel 19

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 21