Tesselse slaven Mobilisatie 1 91 4 - 1918, post Koog. Dokument: coll. A. van Heerwaarden Het poepen was hier op de Post Een baantje licht en koel, Want achter een of ander duin Bezorgden wij die boel. Maar nu komt daar een einde aan: Wij krijgen een fijne doos. Maar niemand profiteert er van, Geen landman en geen matroos Refrein: Want nu is de kou voorbij In het duintje zitje frank en vrij. Je zit er zo fijn en ook nog gezond, Op je hurken, met je blote k... Hoe komt het toch vraagt iedereen Dat pas na driekwart jaar Zo'n huisje in het duin verscheen? Dat vind ik toch wel raar. In 't gure, barre jaargetij Dacht men anders er nog aan. Maar nu de zomer is in 't land Komt het er plotseling te staan. Refrein: Maar het was geen medelij Dat ze hadden met mij. Maar nu het badseizoen weer komt Ergeren zij zich aan de stront. Het wordt nog een bijzonderheid Van onze post De Koog Een poepdoos die nooit wordt gebruikt Dat zweer ik bij laag en hoog. De eerste die het wagen durft om er te poepen gaan Die komt dat grapje voor z'n straf Op een rondje bier te staan. Refrein: Daarom, kameraads, Ik hoop dat je het ook laat Je mag er poepen, maar er naast, Als je 't maar niet om blaast. Auteursrecht verzekerd bij de wet van 18 april 1915 Texel. Dit rijmwerk dateert uit de mobilisatie van 1914 - 1918 en komt, net als de bijbehorende tekening, uit de papieren van W. van Heerwaarden Jbz., de vader van Aad van Heerwaarden (van de Centra), die het ons ook beschikbaar stelde. Hij staat op de foto 3e van links. Om de vroege geschiedenis van Texel na te speuren duik ik dikwijls in oude geschriften. Als je dat een aantal jaren doet, dan tref je in de archiefbewaar plaatsen regelmatig dezelfde mensen. Je wisselt onderling gegevens uit en sommigen waarschuwen je als ze iets over Texel tegenkomen. Een enkeling gaat zover dat hij het zelfs voor je overschrijft. Zo kreeg ik in 2000 van Peter Poortvliet een lijstje met namen van Tesselse slaven, inwoners van Texel dus die in gevangenschap raakten en als slaaf te 8 Historische Vereniging Texel Nummer 88, september 2008

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 10