Requiem voor een Zeevaarder de huidige botanici benoemen hun planten onderling nog in het Latijn, al is dat soms potjeslatijn, waarvan ze de uitgangen inslikken; net zoals wij dat nu soms doen met Duitse woorden. Wij kunnen tegenwoordig alleen nog maar dromen van die enorme aantallen gevlekt zonneroosje in de Geul; maar of ze ten gevolge van de duinwater onttrekking vrijwel uit de duinen van de Geul verdwenen zijn, is nu nog steeds een vraag waar de dames en heren botanici geen antwoord op hebben. Wel is er unanimiteit over de schadelijke gevolgen van de duinwateronttrekking voor de plantengroei in de Texelse duinen. Wat dat betreft is de situatie voor het huidige Texelse duingebied er beter aan toe dan bij (nu wijlen) de Breesaap, het studiegebied van Marius Dijt. En gelukkig waren motorfietsen toen ook al aantrekkelijk voor schooljongens! Gedurende een twintigtal jaren werd er op Texel zeevaartonderwijs gegeven. De Gemeentelijke Zeevaartschool Texel werd geopend in 1913. De lessen werden gegeven in een leegstaand lokaal achter de Mulo nabij de Nieuwstraat, nu Binnenburg. Deze tijdelijke behuizing werd door de Texelaars enigszins spottend het "Glazen Paleis" genoemd. In februari 1915 werd een nieuw pand op Schilderend 39 in gebruik genomen. Onder invloed van een aantal negatieve, economische factoren en de door de rijksoverheid opgelegde bezui nigingen werd de Zeevaartschool gedwongen haar poorten te sluiten in de zomer van het crisisjaar 1933. Het waren de jaren van economische teruggang, waarbij ook de Nederlandse koopvaardij zwaar getroffen werd. Veel schepen waren opgelegd en er waren nauwelijks plaatsingsmogelijkheden voor afgestudeerde stuurlieden. Het kwam zelfs voor dat gediplomeerde le stuurlieden aanmonsterden als 4e stuurman! Naast de Zeevaartschool Texel werden in min of meer dezelfde periode ook de zeevaartscholen van Harlingen en Schiermonnikoog gesloten. Herinneringen Nu, meer dan zeventig jaar later, zijn er slechts een paar tastbare zaken die de herinnering aan deze voor Texel ooit zo belangrijke zeevaartopleiding levend houden. Het markante gebouw aan het Schilderend, waarin de Zeevaartschool achtentwintig jaren gehuisvest was, staat er gelukkig nog. Later werd het gebouw als Ulo in gebruik genomen. Nu is hier de Muziekschool gevestigd en wordt de huidige generatie Texelaars de liefde voor muziek bijgebracht. De oplettende aanschouwer met een scherp oog zal onder de vervagende woorden "School voor Ulo" de letters ontdekken van het oorspronkelijke woord "Zeevaartschool" en, met enige fantasie, in de gevel de brug van een koopvaardijschip herkennen. Op het platte dak werd de leerlingen de eerste beginselen van de astronomische zeevaartkunde bijgebracht. Hier werd de sterrenhemel bestudeerd en men leerde er om te gaan met de sextant. Daarnaast zijn er in familiearchieven 'papieren' herinneringen te vinden in de vorm van, dikwijls 'door de tand des tijds' aangetaste, fotoalbums, diploma's en andere documenten. Ook in de collecties van de vele verzamelaars van oude, Texelse ansichtkaarten en foto's zijn afbeel dingen opgenomen van het eens zo trotse gebouw en haar bewoners, de leraren en de leerlingen. Deze leerlingen werden door de Texelaars 'Zeevaarders' genoemd. Dit ondanks het feit dat de heren zeevaart scholieren nog geen enkele nautische ervaring hadden opgedaan, of zoals in een Texelsche Courant in 1933 te lezen valt "van zeevaren nog geen randje kaas hadden gegeten". Grafsteen op de Algemene Begraafplaats in Den Burg coll. Ed Vermeulen 6 Historische Vereniging Texel Nummer 87, juni 2008

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 8