J.S. Dijt met zoon Marius en dochter Grietje bij de Warmoesstraat; de foto dateert uit ca. 1907. coii.j.s. Dijt zou trouwen met Jan Drijver, de bekende natuur beschermer. De foto is genomen aan de achterkant van het huis Warmoesstraat 20 te den Burg. Stoere fietsen, reformkledij, botaniseertrommels en een echte FN motorfiets. Ze zijn helemaal klaar voor een tocht naar de duinen. Tegenwoordig is het gevlekte zonneroosje een uiterst zeldzaam plantje in de Texelse duinen. Het wordt niet meer elk jaar gezien, af en toe duikt er nog een op in de Geul. Verruiging van de duinen is zeer nadelig voor dit fraaie eenjarige plantje met helder gele bloempjes. De landbouwkundig ingenieur maakte zich in 1927 al zorgen over achteruitgang, en zag een verband met het winnen van drinkwater. Het plantje is volgens Dijt erg gevoelig voor veranderin gen in de grondwaterstand, wat hij zeer breedvoerig beschrijft in de brief. Voor niet-botanici zijn de antwoorden op de vragen over Vaccinium macrocarpon, oftewel de cranberry, wellicht interessanter. Ik citeer hier: "Deze plant werd door ons nooit op Texel gevonden. In 1907 leidde ik een excursie van hbs'ers die Calluna (=struikheide, A.O.) meenamen. Later deelden ze me mede dat dit lepeltjeheide of Vaccinium macrocarpon geweest was en is dit verhaal door hen ook verder verbreid. Ik meen dat dit volkomen uitgesloten was. Overigens ontmoette ik niemand die ooit een exemplaar van deze plant hier gevonden had. Ik beantwoord uw vragen dus als volgt: Heeft U Vaccinium macrocarpon wel op Texel gevonden? Neen Sinds wanneer? Zie vraag 1 Is Vac.mac. daar aangeplant? Neen Wat zijn de plekken? zie vraag 2 Wordt de bes geplukt? zie vraag 2" Dit potsierlijke rijtje antwoorden geeft te denken. Van Wilma Eelman kreeg ik de verzekering dat ook al in het begin van de vorige eeuw de cranberry wel degelijk op Texel voorkwam. Het zou aangeplant zijn door een duinarbeider in opdracht van boswachter Epe, die een paar kistjes van Terschelling had laten aanrukken. Uiteraard was het de bedoeling om te plukken. In 1927 was het er gegarandeerd, net als tegenwoordig nog, op een hier niet nader te noemen plek. Wist Marius Dijt hier niet van? Werd de groeiplaats van de plant met de felbegeerde besjes zo goed geheim gehouden? Of wilde hij het niet verklappen? Nog steeds wordt over de groeiplaats van de cranberry geheimzinnig gedaan, ook door mij. Ik wil daar geen oploopjes veroorzaken. Het kan ook toen een overweging zijn geweest voor geheimhouding. Maar aan de weledele heer Wouter van Dieren, veilig 4 Historische Vereniging Texel Nummer 87, juni 2008

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 6