Op zoek naar zonneroosje en cranberry, hoe dat 80 jaar geleden ging. Vervolg van pagina 2 Dansschool Texel) wordt overleg gevoerd over de toekomstige huur- en onderhuurconstructie van Tusse de Banke. Met behulp van sponsoring en subsidiëring wordt geprobeerd een belangrijke foto- en ansichtkaarten collectie aan te kopen. In de loop van 2008 wordt duidelijk of dit lukt. Wij nodigden een aantal vormgevers uit om deel te nemen aan een prijsvraag voor het ontwerp van een nieuw omslag van ons blad. Winnaar hiervan werd Geert Jan Engelmoer uit Norg. Met ingang van het juninummer 2007 siert zijn ontwerp de omslag van ons blad. Op basis van financiële en inhoudelijke argumenten verschijnt het blad met ingang van 2008 op A4 formaat. Met uitzondering van de maanden juli en augustus, tijdens de sluiting van Tusse de Bankeis veel werk verzet: De foto/film- en videogroep komt minimaal 2 x per week bijeen: nieuw materiaal wordt beschreven, gedocumenteerd en gearchiveerd; om uniek materiaal voor de toekomst te bewaren worden oude films en video's geselecteerd en overgezet op digitaal materiaal. Daarnaast wordt informatie verstrekt aan belangstellenden. Archief en bibliotheek zijn 1 middag per week geopend voor archiefstudie, voor materiaal en voor informatieverstrekking aan belangstellenden. Totaal werden tijdens deze openingsuren van fotowerkgroep, archief en bibliotheek ca. 1100 ver zoeken om informatie ontvangen. Daarnaast bereiken ons regelmatig telefonisch en per e-mail verzoeken om informatie. Een belangrijke taak van onze vereniging is het voorzien in deze informatiebehoefte van Texelaars en overkanters. Op 6 oktober 1927 schreef landbouwkundig ingenieur te Den Burg M. D. Dijt (Marius) op eigen papier een brief aan "den weledelen heer J.W. van Dieren, assistent aan de Hortus Botanicus te Amster dam". Het wetenschappelijk jargon in de brief doet vermoeden dat deze heer niet assisteerde bij het schoffelen van de bloemperken van de hortus. Deze Wouter van Dieren was een bioloog van naam. Hij zat niet in de Club van Rome, maar was, en is nog steeds, bekend van vele publicaties over de flora van het waddengebied. In de naar mijn idee nogal hoogdravende brief, waarin alle planten met hun Latijnse naam worden genoemd, en waarin veel De werkgroep archeologie (in het spraakgebruik de schervenclub) kwam wekelijks in Tusse de Banke bijeen om archeologisch materiaal te conserveren, te documenteren en te restaureren. De dialectgroep van de Historische Vereniging probeert zoveel mogelijk van het in de toekomst wellicht uitstervende Tessels te registreren. De zanggroep verzamelt en zingt oude Texelse liedjes en liederen; er worden nog steeds onbekende Texelse liedjes door hen ontdekt. Daarom hier een oproep: wie kent nog oude liedjes die door moeder of grootmoeder gezongen werden? De monumentenclub houdt de vinger aan de pols ten aanzien van Texelse monumenten. Daarnaast hebben ook de verzamelaars hun thuisbasis in Tusse de Banke. Dit jaar werd een internetverbinding gerealiseerd in Tusse de Banl<e en een nieuwe p.c. aangeschaft. Gerard van der Kooi vertegenwoordigde onze vereniging in de Gemeentelijke Adviescommissie voor Kunst en Cultuur; Cor de Wolf vertegen woordigde ons in de stuurgroep van het MJM en Jacques Dijt was onze vertegenwoordiger bij Radio Texel. Het bestuur bedankt allen die op enigerlei wijze een bijdrage aan onze vereniging leverden voor hun inzet en betrokkenheid; het grote aantal mensen wat hierdoor blijk geeft van hun betrokkenheid bij onze vereniging is illustratief voor de verankering van de Historische Vereniging in de Texelse samenleving. overbodig ingewikkelde termen staan, beantwoordde Dijt een aantal botanische vragen, die Van Dieren kennelijk gesteld had. De eerste vraag is: Komt het gevlekte zonneroosje op Texel voor, en zo ja waar? Dijt vermeldt groeiplaatsen in de Nederlanden en de Geul, ontdekt tijdens excursies tussen 1910 en 1927. In 1919 vond hij ze in de Geul "bij duizenden". Hoe men in die tijd op excursie ging, toont de bijgevoegde foto uit het archief van de familie Dijt. De grootvader van onze huidige voorzitter Jacques Dijt, de heer J.S. Dijt, staat daar op met zoon Marius en dochter Grietje, die later Nummer 87juni 2008 Historische Vereniging Texel 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 5