Aanvullingen op het artikel over de eerste en tevens laatste reis van de 'Vier Gezusters'. Ik denk dat hij toch wel minstens honderd jaar oud is maar misschien heeft een van de lezers een idee van wie hij geweest zou kunnen zijn. Kortom: ringen in alle soorten en maten kom ik tegen op het land en strand. Laat dat een waarschuwing zijn... Jan Jaap verijn de ring en de geel-gouden kleur maakt dit voor mij een van mijn topvondsten. Ik noem dit de 'ring van Assepoester' want wie hem past die mag hem houden (met mij er bij natuurlijk)... Van tijd tot tijd word ik gevraagd om een verloren trouwring te zoeken en meestal lukt dat wel, maar soms kom je er zó maar eentje tegen. Deze vond ik vlak bij Den Hoorn langs de Rommelpot. Er staat Alie in gegraveerd met daarnaast een blaadje (gehalteteken?). In HVT82, maart 2007, verscheen naar gegevens van Frans van Ingen Schenau een artikel van Maarten 't Hart over de eerste reis van de bark de 'Vier Gezusters'. Deze bark was gekocht door kapitein Cornelis Pietersz Kuijper uit Den Hoorn en verging in 1862 op haar eerste reis voor Kuijper voor de Engelse kust. Het artikel van 't Hart is, in bewerkte vorm, overgeno men in het blad van de Nederlandse zeevaartscholen. Van de heer S. Parma uit Hilversum ontvingen we een reactie waaruit de belangrijkste delen hieronder volgen: Cornelis Pietersz Kuiper was al op 33 jarige leeftijd in 1838 gezagvoerder op de 3-master 'Zeemanshoop', gebouwd in 1826, 438 ton en varend voor Udink Co. in Amsterdam. In 1841 stapte hij over op de gro tere en nieuwere bark 'Sara Alida Maria' (gebouwd in 1840, 740 ton) voor rederij B. Kooyjr. te Amsterdam en tenslotte voer hij van 1845 t/m 1857 voor Kooy op de 'Admiraal Jan Evertsen', een 1077 tonner die in 1838 was gebouwd. 't Hart beschreef de eerste en tevens laatste reis van de 'Vier Gezusters' in 1862 voor rederij Kuijper uit Den Hoorn, met schoonzoon Daniël Duinker als kapitein, aanstaand schoonzoon Cornelis Pietersz Dekker als eerste stuurman en zoon Cornelis Kuijper als 2e stuurman. De heer Parma schreef ons dat Simon Kuijper, een andere zoon van Cornelis Pietersz Kuijper op de vol gende schepen voer: - Van 1861 t/m 1862 op de schoenerbrik 'Sara Elisabeth', 210 ton, varend voor E.R. de Boer in Amsterdam - Vanaf 1863 t/m 1867 op hetzelfde schip, varend voor C.P. Kuijper te Texel. In 1864 werd dit schip omgedoopt in 'Gerberdina Jeannette Emilie'. - Van 1868 t/m 1873 op de bark 'Paulina Constance Eleonore', een 579 tonner van rederij ER.P. Victor te Amsterdam. Hieruit blijkt dat de rampzalige reis van de 'Vier Gezusters' in 1862 voor C.P. Kuijper geen reden was om zijn rederij op te doeken. Daarna kocht hij immers de 'Sara Elisabeth' en doop te haar om tot 'Gerberdina Jeannette Emilie'. Met dank aan de heer S. Parma voor zijn aanvullingen. 24 Historische Vereniging Texel Nummer 87 juni 2008

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 26