Eerst dacht ik dat de eigenaar een imker was geweest, maar Gelein Jansen kwam met het idee dat de achternaam ook wel eens Corff zou kunnen zijn. Geen slecht idee, want aan het einde van de 16e eeuw was er een burgemeester van Alkmaar met de naam Claes Corff en deze was ook rentmeester van Texel. Hij had een zoon en die heette Dirk Corff. Dirk was burgemeester van 1502-1506, maar is op 29-jarige leeftijd gestorven. Wie weet heeft hij deze ring hier verloren... Van alle voorwerpen die ik vind spreken de ringen wel het meest tot de verbeelding. Uiteindelijk zijn het persoonlijke eigendommen geweest en het verlies ervan zal vaak zeer gedaan hebben. Je vindt zoals ik wel eens zeg zogenaamde 'tranen'. Het spreekt vanzelf dat de meeste op het strand gevonden worden. De ringen die ik op het land vind zijn natuurlijk veel interessanter. Verloren tijdens de noeste arbeid van de arbeider of tijdens het verpozen van een welgestelde heer of dame; zij hebben allemaal hun verhaal. De meest ringen zijn gemaakt van koper of brons zoals deze zegelring met monogram uit de Late Middeleeuwen Wonderlijk genoeg vind ik meer gouden dan zilveren ringen op het land, maar stelt u zich daarbij niet al te veel voor. Als het een enkele per jaar is, dan is het al veel... Een van de eerste die ik opraapte is misschien ook het meest interessant: De robuuste uitvoering en de wijze waarop het stem pel is gesneden doen enigszins primitief aan. De ringen van de dames waren over het algemeen met stenen versierd: •2» Naast de koperen ringen vind je er vanzelfsprekend ook van edeler metaal waarbij de ringen van zilver bij mij veruit in de minderheid zijn. Een voorbeeld daarvan is deze ring met religieuze inscriptie die ik naast een kerkje vond: Deze grote gouden ring is in 1776 gemaakt in Amsterdam. De initialen van de maker zijn DR en dat was Hendrik de Ronde waarvan tot nu toe werd aangenomen dat die werkzaam was van 1781 tot 1808. Deze periode wordt nu dus met 5 jaar verlengd! Opvallend is dat boven het wapenschild een z.g. Ankh-teken is afgebeeld, in Egypte het symbool voor Leven. In die tijd bestond er al veel belangstelling voor de Oudheid en op deze wijze toonde de eigenaar zijn interesses door een boeiende combinatie van symbolen. Van wat latere datum is deze fraaie maar ongemerkte 'Boerinnenring'. De stijl van de gravering doet evenwel duidelijk 18e eeuws aan. Ook het verlies hiervan zal pijn gedaan hebben, maar niet minder blij ben ik er mee. De versiering is welis waar heel eenvoudig maar samen met de vorm van Nummer 87, juni 2008 Historische Vereniging Texel 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 25