Ringen Tenslotte Vrijwel alle bedbankjes zijn van Texel verdwenen: opgevreten door houtworm, als brandhout gebruikt of verkocht aan handelaars. Dankzij de opeenvolgen de eigenaars is dit bijzondere bankje in het Cultuur historisch Museum in De Waal daar een gelukkige uitzondering op. En mogelijk weet u nog ergens een bedbankje of een ander stuk beschilderd huisraad? Wil ma Eelman Met dank aan: Theo en Nettie Zijm - Witte, Mary Bakker - Zijm, Klaas Eelman, Esther Banki, Rienk Gaasbeek en Klaasje ter Haar van de Oudheidkamer in Den Burg, Ineke Vonk-Uitgeest, Hans Piena, Willem Kikkert, Tanja Kootte van Museum Het Catharijneconvent, Marlies Stoter van het Fries Museum, Eveline Doelman van het Meertens Instituut, Anton Vos van d'Eglantier in Amsterdam, de heer en mevrouw Schipper-Van Lottum in Amsterdam, Ellen van Veen van het Zaans Museum en de Zaanse Schans, Hilde Cammel en Willem van der Zei van het Rijksmuseum Zuiderzeemuseum Enkhuizen, Klaartje Schweizer en Monique Jaspars van het Openluchtmuseum Arnhem. Literatuur: V Bakker-Hefting (toelichting op) Toneel Ofte Vertooch Der Bybelsche Historiën. Cierlijk in't Koper Gemaeckt Door Pieter H. Schut, ende in Druk Uitgegeven Door Nicolaes Visscher Tot Amsteldam Anno 1659; samen met de HISTORIËN des NIEUWEN TESTAMENTS Vermaeckelyk afgebeelt, en geëtst door PIETER H. SCHUT, ende nieulyckx uytgegeven door NICOLAES VISSCHER Anno 1659, herdrukt onder de titel Bijbelse Historiën als Zwarte Beertjes pocket no. 720, Utrecht, zonder jaar Marlies Boiten-Heybroek, Verhalende volkskunst, notities over beschilderd huisraad in het Fries Museum. Fries Tijdens het schrijven van dit stukje mocht ik een weekend lang zoeken op een stuk land nabij de Hoge Berg. Nadat ik eerst ter verkenning enige malen op- en-neer was gelopen over een deel van dat land kreeg ik de aandrang om haaks op de ingeslagen richting te gaan. Hierbij overkwam mij iets wat vele 'zoekers' met mij ervaren: men loopt a.h.w. regelrecht naar een bepaalde plaats toe waar iets interessants ligt en daar na vind je, ondanks vele inspannende uren zoeken niets vergelijkbaars meer. Dat gebeurde nu dus ook. Na een paar passen kreeg ik een sterk signaal van wat even later een mooi bewaarde ring bleek te zijn. Deze wilde duidelijk gevonden worden! Ook het schoonmaken ervan ging ongewoon gemakkelijk en Museum Facetten 13, tevens in De Vrije Fries, LXII (1983) 18-33. E. Doelman, De bruikbaarheid van boedelbeschrijvingen voor het onderzoek naar beschilderde meubelen, in: Volkskundig Bulletin 9:82-90 (1983) M.D. Dijt en J.S.M. Dijt, Texelse geslachten, Haarlem 1973 C.W. Fock, T. Eliëns, E.F Koldeweij J. Pijzel-Domisse, Het Nederlandse interieur in beeld, 1600 - 1900, Zwolle 2001 J. Le Francq van Berkhey, Natuurlijke Historie van Holland, 1II-2, Amsterdam 1769, p 974 Hidde Nijlandstichting Hindeloopen, Museumgids '79-80 J.R. Jas, Bijbelse geschiedenissen op beschilderde meubelen uit de 17e en 18e eeuw in: T.G. Kootte (red) De Bijbel in huis, uitgave bij en catalogus van de gelijknamige tentoonstelling in het Rijksmuseum Het Catharijneconvent te Utrecht, Zwolle en Utrecht 1992 Th. H.Lunsingh Scheurleer, Van haardscherm tot beeldscherm, Vijf eeuwen interieur- en meubelkunst in Nederland, Leiden 1961 Hans Piena, Levels of Authenticity of Dutch Painted Softwood Furniture, lezing AlC-meeting Richmond VA (Wooden Artifacts Group of the American Institute for Conservation) 2007 C.J. Reij, C. Hoogerheide en C.G.J. van Empel, Boerderijenboek, Schoorl 1998 Epco Runia, Poppenhuis Sara Ploos van Amstel-Rothé, Zwolle 1998 Jan Wagenaar, Amsterdam in zijne geschiedenisse, Voorregten, Koophandel, Gebouwen, Kerkenstaat, Schooien, Schutterije, Gilden en Reggeringe, Amsterdam en Harlingen 1792 Overige bronnen: Noord-Hollands Archief: Oud Notarieel archief Texel en de doop- en trouwboeken van Texel. Utrechts Archief: Huydecoper archief, personele quotisatie 1742 Texel. Westfries Archief: familiearchief Verloren werd het stempel met de initialen DC en de afbeel ding (een bijenkorf) duidelijk zichtbaar: 22 Historische Vereniging Texel Nummer 87 juni 2008

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 24