archiefonderzoek benadrukt hij vooral de stedelijke herkomst van dit witwerkersgoed. Kortom, over de woon- en werkplaats van de makers van ons bankje, de anonieme witwerker en schilder en over beider klantenkring weten we nog niets. Tot nu toe heb ik in de Nederlandse musea geen witwerkersgoed aangetroffen wat in dezelfde stijl beschilderd is. Er is echter één gemeenschappelijk kenmerk van dat witwerkersgoed: de anonimiteit van de schilder en zijn atelier. En misschien moeten we dat maar zo houden.. Andere bedbankjes in Texelse musea De Oudheidkamer in Den Burg bezit 3 bedbankjes, de ene afkomstig van de familie Noordijk; dit bankje kan zowel uit de omgeving van Alkmaar afkomstig zijn als van Texel: De echtgenote van Noordijk was afkomstig uit de omgeving van Alkmaar. Daarnaast streepte veearts Noordijk nog wel eens vorderingen op Texelse boeren weg in ruil voor een stuk antiek (mededeling mevrouw M.M. Eelman - Grisnich). De herkomst van dit bankje werd hiermee onzeker. Op dit bankje is een schildering aangebracht van 4 melkkoeien, een boerin en 2 gebouwen. In schilder stijl doet het denken aan de West-Friese naïeven. Op basis van de schilderstijl van die koeien heb ik dit, voor het spraakgebruik, het bedbankje met de vro lijke koeien genoemd. Langs de rand van het voor front heeft het gesneden voluten, aan de onderzijde van het voorfront een schildje wat bedoeld is voor een jaartal en aan weerszijden daarvan tussen primi tieve pilaartjes de uitgesneden initialen DK en BL. Het tweede bedbankje in de Oudheidkamer is heel ingetogen, met een gehoute beschildering die inleg werk suggereert, voorzien van alweer gesneden voluten en de initialen PJG en MP. Onder aan de voorzijde een schelpvormig vermiljoen schildje, mogelijk bedoeld voor een jaartal. Tenslotte bezit de Oudheidkamer nog een Amelander bedbankje, wat bovenop een ander, verminkt bed bankje bevestigd is. Verstopt onder een dikke laag witte verf zijn hier en daar blauwe en groene delen van een polychrome beschildering zichtbaar. Dit curieuze tot tafel verbouwde meubel is afkomstig van de familie Kikkert-Bruin uit Den Hoorn. Willem Kikkert kende het als kind al in deze staat. Het is afkomstig uit de familie van zijn moeder. Die familie woonde vanaf de eerste helft van de 18e eeuw op Herenstraat 6 in Den Hoorn. Hoe dit Amelander bedbankje op Texel terecht kwam is voorlopig nog een raadsel, evenals de vrijwel geheel onder de witte verf verborgen voorstelling. Bedbankje in de Oudheidkamer in Den Burg. Foto Rienk Gaasbeek Nummer 87, juni 2008 Historische Vereniging Texel 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 23