Dorpsstraat in De Koog. Dit was een beschilderde tafel met de motieven en in de kleuren zoals ze in de Zaanstreek geliefd waren. In 1809 was het begrip Saardammer dus al wijd verspreid, ruim voor de hernieuwde belangstelling voor beschilderd huisraad in de tweede helft van de 19e eeuw, waarna termen als Assendelfter kasten en Zaanse meubels algemeen in gebruik kwamen (Piena). Blij verrast werd ik door Ineke Vonk-Uitgeest die in een boedelbeschrijving uit 1811 van Anna Maria Tenckinck, weduwe van 2 walvisvaarders, een ovaal houten theeblad de Groenlandsche Visserij tegen kwam. De Groenlandsche Visserij is een tafereel dat de walvis vangst bij Groenland uitbeeldt. Hiervan zijn meerdere niet identieke afbeeldingen op theebladen en ander huisraad in Nederlandse musea bekend; zij werden waarschijnlijk speciaal voor walvisvaarders vervaardigd. En er moet heel wat huisraad met dit soort voorstel lingen vervaardigd zijn, wilde het een eigen benaming krijgen, die zelfs bij een Texelse notaris bekend was! Die 19e eeuwse Texelse notarissen noemden bij de geverfde meubelen vaak een kleur, zoals blauw geverfde tafels en kasten, een rood geverfde regtbank en groene tafels. Notaris Willem Bok was hierop een uitzondering, hij schreef: groen geschilderde tafels, blauw geschilderde tafels en kasten, een gladhouten geschilderd kabinet, maar ook blauwe en groene tafels. Het woord geverfd gebruikte hij niet, terwijl ik aan neem dat er in de vele door hem beschreven inboedels wel eenkleurig geverfd huisraad aanwezig was. Hoe kleurrijk zijn 21 inventarissen met geschilderd huis raad ook waren, gezien zijn uitzonderingspositie laat ik ze toch even buiten beschouwing. Van die 160 notariële inventarissen van Texelse boeren die ik bekeken heb, waren er 30 de 21 van Bok) waarin geschilderd meubilair genoemd wordt; 14 van die 30 betrof doopsgezinden, 9 rooms-katho- lieken, 5 gereformeerden en van 2 boedels is de godsdienst van de eigenaars mij niet bekend. Nu is een aantal van 30 inboedels wel heel klein om daar statistisch valide conclusies aan te verbinden. Wanneer we de door notaris Willem Bok, die grossierde in rooms-katholieke en vooral doopsgezinde klanten, beschreven boedels erbij betrekken, plus het geverfde of anderszins van een kleuraanduiding voorziene huisraad van de overige notarissen, komen we tot 67 inboedels van Texelse boeren waarin kleurrijk huisraad genoemd werd, beschilderd, eenkleurig geverfd en gehouten, met gemiddeld 3 kleurrijke meubelstukken per huishouden; 40 van de eigenaars van die kleurrijke boedels was doopsgezind en 40 rooms-katholiek. Voor inter pretatie hiervan moeten we wel bedenken dat ik niet alle 19e eeuwse boeren-boedelbeschrijvingen bekeken heb: de 19e eeuwse notaris J.L. Kikkert, met een vooral gereformeerde klantenkring, is er in verband met zijn slecht leesbare handschrift en mijn beperkte Detail bedbankje. Nummer 87 juni 2008 Historische Vereniging Texel 19

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 21