Pieter Witte in 1880 de boerderij Gend in Eierland en in 1882 de boerderij Plassendaal in Waalenburg; na zijn dood liet Keetje een stolp uit de Nes verplaat sen naar Wezenspyk en liet daarbij een woning bouwen. Keetje woonde tot haar dood in 1907 op de Nes. Hun vrijgezelle zoon Tijs Piet Witte (1865 de Nes - 1930 de Nes) erfde de boerderij en woonde daar met zijn eveneens ongehuwde zuster Neeltje Pieters Witte (1866 de Nes - 1956 Wilhelminalaan 50, Den Burg). Neeltje erfde in f930 de Nes van haar broer Tijs Piet en bleef daar boeren, tot ze in 1942 naar Den Burg vertrok. Neeltje Schraag-Kuiper, Keetje Witte-Schraag, Neeltje Witte, Emma Witte en Nettie Zijm-Witte naar het Cultuurhistorisch Museum in De Waal. Mary Bakker-Zijm loste met veel plezier deze puzzel op. Verder speurwerk in de voorouders van Emma en Neeltje Witte leverde geen andere personen op met overeenkomstige initialen. Het lijkt er dus op dat dit bedbankje steeds van moeder op dochter verhuisde, van Molenhoeve op Molenbuurt, via de toen naam loze boerderij Zevenhuizen 11 nabij Oosterend en Lindehoeve in De Westen naar de Nes. Neeltje Witte De boerderij de Nes met Neeltje en haar broer Gerrit Witte. coii. NettieZijm - witte Een broer van Neeltje en Tijs, Jacob Pietersz Witte (de Nes 1876 - Plassendaal 1937) trouwde met Cornelia Janette Cornelis Bakker (Zuidhaffel 1874 - Plassendaal 1935) en boerde op Plassendaal; later erfden zij ook Rozenhout. Hun dochter Emma Witte, in 1913 geboren op de boerderij Plassendaal, woonde op Wilhelminalaan 50 in Den Burg. Op Texel stond ze bekend als Emma van Plassendaal. In 1942 verhuisde Neeltje van de Nes naar de Wever straat in Den Burg en kort daarna trok ze in bij haar nichtje Emma Witte. Nu wonen daar Theo en Nettie Zijm - Witte. Nettie is een kleindochter van Jacob Pietersz Witte; ze werd geboren op Rozenhout als dochter van Martinus Witte en Dieuwertje Kooi en is de laatste erfgenaam van het bedbankje van Jan Cor nelis Boersen en Vrouwtje Jans Reij. Het bedbankje verhuisde dus van Vrouwtje Boersen- Reij, via Aagje Groot-Boersen, Grietje Kuiper-Groot, van de Nes was ongetrouwd, en daarmee kwam dus een einde aan deze familietraditie. Alleen al door deze geschiedenis is dit een bijzonder bedbankje! Beschilderde meubelen waarvan de eigendomsgeschiedenis vanaf de eerste eigenaar bekend is, zijn in Nederland op de vingers van twee handen te tellen. Beschilderde meubelen in Nederland By de Landlieden vind men veeltyds alles met eene vlammende bruine nootboomachtige verwe beschilderd; en hier en daar pronken de Deuren der Kassen met Bybelsche Geschiedenisse, schreef de Leidse arts Le Francq van Berkhey naar aanleiding van zijn tochten door de Zaanstreek en Waterland rond het midden van de 18e eeuw. Musea, kunsthistorici en antiquairs namen jarenlang aan dat deze beschilderde meubelen een typische 16 Historische Vereniging Texel Nummer 87, juni 2008

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 18