Museumstuk: Een bijzonder bedbankje met een verhaal Eind augustus 2007 ontving het Cultuurhistorisch Museum Texel in De Waal een bijzondere aanwinst: Theo en Nettie Zijm - Witte schonken een bedbank je uit 1739. Bedbankjes, ook wel beddebankjes of bedsteebankjes genoemd, werden gebruikt als op stapje om in en uit een bedstee te stappen. Tegen woordig zijn dat museumstukken. Los daarvan is dit een bijzonder bedbankje. Het is namelijk een bedbankje wat vragen oproept: vragen over de ini tialen die erop staan, vragen over de schildering op het voorfront, vragen over de schilder en zijn woon- en werkplaats en niet in de laatste plaats over alle eigenaars. Het leuke is dat een aantal van die vragen beant woord is. En daarmee is dit Texelse bedbankje een van de zeer weinige stukken beschilderd huisraad in Nederland waarvan de achtergrond grotendeels bekend is. Hoe ziet dit bedbankje eruit? Het voorpaneel en de beide zijpanelen van dit bankje zijn beschilderd, het voorpaneel met een Bijbelse voorstelling en de zijpanelen met bloemen en een strik. De onder- en zijkanten van het voorpaneel zijn versierd met eenvoudige gesneden voluten. Het voor paneel bestaat uit een stuk kwartiers gezaagd eiken hout, dat niet werkt; een vereiste als ondergrond voor zo'n belangrijke schildering. Voor de overige delen is vurenhout gebruikt. Op het voorpaneel staan in schildjes links de letters JK, in het midden het jaar 1739 en rechts de letters FJ. Het donkerrood geverfde deksel is met 2 scharnieren aan de achterwand van het kistje bevestigd. De scharnieren zijn ooit vervangen door kleinere 19e eeuwse exemplaren; bij die gelegenheid is ook de achterwand van dit bedbankje losgemaakt en onder steboven teruggezet, zoals op de deksel en de achter zijde van het bedbankje zichtbaar is. Het bankje is 43 cm hoog, inclusief de 19,4 cm berg ruimte onder het deksel. Aan de voorkant is het 66 cm breed, aan de achterkant 81,5 cm; de diepte is 28,2 cm. Deze maten zijn genomen exclusief de bui ten de bergruimte uitstekende gesneden voluten, de gesneden versieringen aan het voorfront; ook de oversteek van het deksel is hierbij buiten beschouwing gelaten. Beschilderingen Op het voorpaneel is een afbeelding uit het Nieuwe Testament geschilderd. Klaas Eelman, voorzitter van de Stichting Cultuur historisch Museum Texel is bijbelvaster dan ik en riep meteen: "Dat is Zacheüs, Zacheüs in de vijgenboom!" Van links naar rechts zien we: een boom, 3 staande figuren waarvan 1 met een feestelijk vermiljoenrode opwaaiende mantel en 1 met een donkerblauwe man- BEDBANKJE uit 1 739, coll. Cultuurhistorisch Museum Texel 12 Historische Vereniging Texel Nummer 87, juni 2008

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 14