Rectificatie HVT 86, maart 2008 van de Zeevaartschool de heer Pieter Vijn samen met gemeentebode Pieter de Graaf aangifte van dit over lijden bij de toenmalige ambtenaar van de Burgerlijke Stand, de heer Willem Nicolaas Kelder. Hoe groot de verslagenheid was in de kleine en zeer betrokken Texelse gemeenschap laat zich lezen in een redactioneel artikel in de Texelsche Courant van woensdag 16 april. Het in emotionele bewoordingen geschreven artikel eindigt met de zin: "Rust zacht, Frans, we zullen je niet vergeten". In dezelfde editie werden door zowel de directeur en de leraren als ook door medeleerlingen advertenties geplaatst waarin van het overlijden werd kennis gegeven. Begrafenis De begrafenis vond plaats in de middag van woensdag 16 april. Van deze druk bezochte plechtigheid werd in de zaterdageditie van de Texelsche Courant van 19 april uitgebreid verslag gedaan. Rond twee uur werd de kist, bedekt met bloemen, kransen en palm takken, door klasgenoten van Frans vanuit het ster (huis Waalderstraat 31 naar buiten gedragen. De stoet liep via de Nieuweweg, de huidige Wilhelminalaan, richting Zeevaartschool. "Voor het laatst" schreef de redacteur van Texelsche Courant in zijn verslag. In de stoet liepen naast directeur Vijn, het leraren corps met daarin leraar zeemanschap (oud-) kapitein Grote Stoomvaart Gerardus Schmidt, klasgenoten en leerlingen van alle leerjaren. Ook burgemeester Oort, dominee Vis van de Doopsgezinde Gemeente en leden van tennisvereniging Deuce liepen mee. Van de zijde van de familie waren naast Frans' moeder, mevrouw Catharina M.F Tjallingii-de Timmerman, haar beide dochters Adriana en Catharina, waarvan de laatste als au pair in Parijs verbleven had, en de voogd van Frans aanwezig. Bij het graf werd namens het schoolbestuur van de Zeevaartschool gesproken door directeur Vijn. Namens de leerlingen sprak klasgenoot en vriend, Frans Rotteveel, oprechte en welgemeende woorden. Ook dominee Vis hield een toespraak. De heer Vijn haalde herinneringen op aan de voor Frans zware en moeilijke begintijd van de zeevaartkundige opleiding. Moeilijkheden welke hij door een grote wilskracht te boven wist te komen. Alle sprekers roemden de stralende lach, het goede humeur, trouw en hartelijkheid van hun leerling en klasgenoot. Namens de familie werd door de voogd van Frans een dankwoord uitgesproken. Het ontroerende verslag werd afgesloten met de zinnen: "Voor directeur, leeraren en scholieren was intus- schen de Paaschvacantie aangebroken. Het kan wel niet anders of de herinnering aan deze droeve dagen moet daarover een schaduw werpen". Requiem voor een Zeevaarder van wie de langste zeereis de oversteek over het Marsdiep is geweest. Ed Vermeulen Bronnen: De hoofdlijnen van dit verhaal vond ik in de archieven van de Gemeente Texel en de Texelsche Courant en op de genealogische internetsite Harlinger Rijkdom. De meer persoonlijke gegevens uit het leven van Frans Tjallingii leerde ik uit gesprekken met de dames Pel en Wouters, dochters van Catharina, één van de zusters van Frans. Zij waren zo vriendelijk om de in de familie voortlevende herinneringen met mij te delen. Ook mocht ik het grote familiefoto album inzien en foto's daaruit overnemen, waardoor het gevoel ontstond dat het verleden tot leven kwam. Met dank aan: De heer Wil Braam, Archief Gemeente Texel Hh. Gelein Jansen en Maarten Stoepker, Historische Vereniging Texel. Mevr. Rykje Tjallingii Families J. en S.P Tjallingii in resp. Zeist en Gouda In Eén van de eerste beschrijvingen van het type: Texelsch schaap door J.H. Vosjan en P.A. Bakker zijn twee storende fouten geslopen: Ten eerste ontbreekt het dankwoord: Met dank aan het Texels schapenstamboek in Noord-Holland en aan de heer D. Reijne voor het mogen inzien van alle jaarverslagen van het stamboek. En vervolgens is op onverklaarbare wijze bij de foto uit Australië een toevoeging over export via Denemarken en Finland terecht gekomen, die daar niet hoorde. Onze excuses! Nummer 87 juni 2008 Historische Vereniging Texel 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 13