Ijsgang aan 't horntje - Texel. Ultg. Texelsche Courant (Foto Tjallingii) Ijsgang 't Horntje. Foto Frans Tjallingii uit de collectie van Maarten Stoepker Via een provisorische aanlegsteiger nabij het Horntje werd Texel bevoorraad. Frans ontpopte zich als een vakkundig fotograaf en legde het gebeuren in prachtige zwart-wit foto's vast. Ook maakte hij een foto van een over de verschansing leunende kapitein Cornelis Duinker. De door Frans gemaakte foto's werden door hem ter beschikking gesteld aan de Texelsche Courant. Zij werden in het Zondagsblad geplaatst en volgens de woorden van de redactie "verlenen zij het blad een grote aantrekkelijkheid". Dat de historische kwaliteit zich niet verloochent wordt bewezen door het feit dat beide foto's, achtenzeventig jaar later opnieuw gebruikt worden. Zij staan in het in augustus 2007 ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de TESO uitgegeven boek "Een eeuw eigen". De Waal Na een lange tijd bij de familie Buijs gewoond te hebben, vond Frans gedurende de periode juni 1929 tot oktober 1929 waarin ook de zomervakantie viel, onderdak bij het gezin van dominee Nicolaas Johannes van 't Hooft op het adres Hogereind 4. De oudste zoon, Johannes Hendrikus, was een klasgenoot en vriend van Frans, hij is later naar het toenmalige Nederlands-Indië vertrokken. Op 24 juli 1929 meldde de Texelsche Courant dat een twaalftal leerlingen werd bevorderd tot de 2e klasse van de tweejarige opleiding. Onder hen Frans Tjallingii en zijn vrienden Johannes van 't Hooft en Frans Rotteveel. Zes leerlingen werden niet bevorderd. Dit betekent dat Frans in de zomer van 1930 eind examen zal kunnen doen, om daarna als leerling stuurman aan te monsteren bij een door hem gekozen rederij. Terug naar Den Burg In oktober 1929, een paar maanden na het begin van het 2e leerjaar, verhuisde Frans vanuit De Waal naar het adres Waalderstraat 31 in Den Burg. Mej. Barendina Witvliet hield op dit adres pension. Op de plek van dit nu niet meer bestaande oud- Texelse huis bevindt zich op de nummers 29/31 de fraaie bloemenwinkel van Bert van der Wal. Het noodlot sloeg toe In het voorjaar van het jaar 1930 werd Frans getroffen door een zware longontsteking. Volgens de in de familie Tjallingii bewaarde verhalen was Frans verdronken. Het zou kunnen zijn dat hij tijdens praktijkoefeningen te water is geraakt en daarbij mogelijk te lang in het koude water heeft gelegen. De hevige longontsteking had ondanks een intensieve verpleging in huize Witvliet een fatale afloop. Op zondagmorgen 13 april om half twaalf overleed Frans Tjallingii. De volgende dag, maandag 14 april, deed de directeur 10 Historische Vereniging Texel Nummer 87 juni 2008

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 12