Groepsfoto uit 1 927, vóór de zeevaartschool op het Schilderend. Fotocoii. e. Vermeulen Op basis van tegenvallende rapportcijfers werd hij tot zijn grote teleurstelling echter niet aangenomen. Hij beproefde zijn geluk op Texel en werd aangenomen voor de tweejarige opleiding tot leerling-stuurman. Uit de gegevens van de Burgerlijke Stand van de gemeente Texel wordt duidelijk dat hij zich op 29 augustus 1927, komende vanuit Nijmegen, heeft laten inschrijven. Texel, Den Burg De zeevaartschool beschikte niet over een internaat. De overkantse' leerlingen woonden in kosthuizen. Ook Frans Tjallingii vond op deze wijze onderdak. In de periode van 29 augustus 1927 tot september 1928 bij de familie J.Roeper Cz., (Jan van Kiltje), veehouder, op het adres Waalderstraat 47 in Den Burg. Het is een in die dagen bekend kosthuis, waar aan menig "Zeevaarder" onderdak werd geboden. In de jaren 1923 tot 1925 woonde hier tijdens zijn opleiding tot stuurmansleerling Frits de Jong, de nu in De Koog wonende en al bij leven legendarische (oud-)stuurman van de Koninklijke Java-China- Paketvaart Lijnen NV (KJCPL). Zijn schip het ms. Tjisalak werd op 26 maart 1944 door de Japanse onderzeeër 1-8 in de Indische Oceaan getorpedeerd en tot zinken gebracht. Samen met vier medeopvarenden behoorde le stuurman De Jong tot de enige overlevenden van de in totaal 103 mensen aan boord. Het huis van de familie Roeper staat er nog steeds en ziet er nog nagenoeg zo uit als op afbeeldingen die de situatie in de jaren twintig weergeven. In september 1928 verhuisde Frans naar Binnenburg 7, waar hij tot midden juni 1929 in het gezin van drogist Jacobus (Tijs) Buijs verbleef. In latere jaren was hier de door Th. A. Siersma gedreven 'Koorn's Wijnhandel' gevestigd. Het is het rechtergedeelte van het pand waar het nu bij Restaurant 'De Smulpot' goed toeven is. Sportieve genoegens Frans was evenals vele andere leerlingen van de Zeevaartschool lid van tennisvereniging Deuce. In het fotoalbum van de familie Tjallingii bevindt zich een schitterende, ongetwijfeld geposeerde foto van Frans in uniform met in zijn hand een tennisracket. Zeer waarschijnlijk had Frans zich ook een plaats veroverd in het voetbalteam van de Zeevaartschool. Met dit team werd aan veel toernooien meegedaan. Barre winter In de beginmaanden van het jaar 1929 ondervond Texel de gevolgen van een lange en zeer strenge winter. Het Marsdiep lag vol ijsschotsen en de Texelse boot met dezelfde naam kon de dichtgevroren haven van Oudeschild niet meer bereiken. De Texelsche Courant sprak in haar kolom Texelsche Berichten zelfs van de "blokkade van Oudeschild". Nummer 87 juni 2008 Historische Vereniging Texel 9

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 11