Ouderlijk huis Het gezin Tjallingii behoorde tot de gegoede burgerij en bewoonde een groot huis aan het Noordijs nummer 13 te Harlingen. Vader Tjallingii had rijke inkomsten uit het door zijn bedrijf verworven zoutmonopolie. Uit de familieverhalen komt het beeld van een hecht en gelukkig gezin naar voren. Frans en zijn één jaar oudere zus Catharina hadden een nauwe band en speelden veel buiten, voetbalden en bouwden hutten. Sijbrand Tjallingii overleed op 26 juni 1917 op tweeënzestigjarige leeftijd te Leeuwarden. Zijn echtgenote bleef met de drie kinderen achter. Frans was toen zes jaar. Een neef van de familie werd als zaakwaarnemer en voogd over de kinderen aangesteld. Op enig moment gingen de zaken minder goed. Mevrouw Tjallingii besloot in deze voor haar moei lijke periode Harlingen te verlaten. Samen met haar kinderen is zij in Nijmegen gaan wonen. Hier werd een woning in de Coehoornstraat betrokken. Het moet in Nijmegen zijn geweest dat het Nederlands Hervormde gezin Tjallingii is overgegaan naar de Doopsgezinde Gemeente. Weer later is het gezin naar Den Haag verhuisd. Frans had het plan opgevat om te gaan varen. Hij wilde verre reizen maken, de wereld ontdekken, maar toch altijd weer terugkeren naar de vertrouwde wereld thuis. Het lag in de lijn der verwachting dat hij zou besluiten zijn opleiding tot stuurmansleerling aan de zeevaartschool van Harlingen te gaan volgen. Frans Tjallingii. Foto uit het familiefotoboek Tjallingii i i jj^wSig i iii Rechts Waalderstraat 47, het huis van J. Roeper (Jan van Kiltje). Foto uit de collectie van Maarten stoepker 8 Historische Vereniging Texel Nummer 87, juni 2008

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 10