Reacties op het artikel van Frans van Opgepakt, staatsgevaarlijk in HVT85. Bibliotheeknieuws (vervolq) Dhr. G. Westerlaken: Ingen Schenau: Gerrit Westerlaken en Marijtje Maat en hun kin deren, en Zo was het vroeger bij ons thuis, door Nan Westerlaken; Dames J. en D. Maas: familiefoto's en archief Advendo; Gemeente Texel: Beeld van Texel, Ruimtelijke analyse in het project "Ruimte voor ontwikkeling, samen zorgen voor de toekomst"; Dhr. A. Brans: familiefoto's en knipsels; Dhr.E Veldwisch: diverse dia's over Texel; Dhr. Jac. Dijt: diverse bescheiden; Erven J.C. Dros: De PTT-historie van het eiland Texel, deel 2 van N. Huijsman, div. nrs. ingebonden blad Hist. Vereniging, heruitgave zaken- en beroepengids voor Texel 1945, en div. gemeenteverslagen; Dhr. Jaap Kooger: Vivoboekje en ingelijste foto; Dhr. G. Jansen: div. oude rekeningen en bescheiden; Dhr. Kl. Uitgeest: div. tijdschriften; Mw. Aaf Brans: oude plaatjes van de koffie en thee; Mw. Ans de Graaf: diverse oude voordrachten en liedjes; Vogelwerkgroep Texel: Ornithologisch jaarverslag Texel 1999, 2001 t/m 2006; Dhr. M.M. Bakker te Oudeschild: albumpje met tiptoppies; Dhr. S.W. de Porto: 8 oude ansichtkaarten; Mw. W. Kikkert-Duinker: diverse oude spullen, w.o. kleding, gebruiksvoor werpen en boekjes; Dhr. J. van Tunen: boekje met aantekeningen van verhuringen van R.C. Par. Armbestuur 1876-1936. Iedereen nogmaals hartelijk dank! Gekocht: Hij droeg ons voorgeslacht, door Gerie de Leeuw. Heeft u nog spullen voor ons, dan kunt u contact opnemen met M.Bakker-Zijm, tel. 0222 312113, of A. v. Heerwaarden, tel. 0222 313036. De bibliotheek is elke maandagmiddag van 15.00 tot 17.30 uur geopend. U bent van harte welkom. maart 2008. De redactie ontving veel reacties op het artikel van Frans van Ingen Schenau in ons nummer van decem ber 2007. Drie mensen stelden prijs op schriftelijke weergave daarvan in dit nummer. Gré Dros vertelde dat de door Van Ingen Schenau genoemde J. Dros haar vader was, Ko Dros, de bakker uit Den Hoorn. Van An Wubs-Koorn ontvingen wij de volgende bijdrage: Nog helemaal in de gedachte in de sfeer van 1944-45 toen de mannen van Texel naar Assen moesten om tankvallen te graven voor de Duitsers, zoals Van Ingen Schenau het al beschreef. Mijn broer Kees Koorn was ook mee, maar kreeg al snel "gewrichts- reuma"en heeft totaal niet gegraven. Met alle mannen kwam hij al vroeg weer terug. Nu, mijn vader had op Tubantia ook wel wat te doen. Met mijn vader was onder andere Kees achter Tubantia op het land aan het werk. Plotseling kwam er een Duitse soldaat, met het geweer gericht op de mannen, het erf op. Mijn vader strekte zijn arm naar hem uit, wees en riep: "Maak dat je wegkomtV'e n warempel, de Duitser vertrok. Rust?! Maar 's avonds kwam er een boevenwagen en daar kon Maarten Koorn instappen en weg was hij. Waarheen, dat wisten we niet. Tjonge, dat was wat voor de achterblijvers. De jongens moesten nu echt onderduiken. De volgende dag ging gedeeltelijk voorbij toen mijn moeder tegen mij zei: "Ga jij eens naar Texla en zeg tegen de Duitse commandant dat er niemand is om de koeien te melken". Naar een meisje van 18 jaar luisteren ze vast wel, dacht ze. Hoe wisten we dat ik daar moest zijn? Wel, vader Koorn zat opgesloten in de bunker naast Texla. In de cel waar hij zat, was een luchtgat. Mijn vader had een stukje papier en een potlood in zijn zak gestopt. Hij was zo slim dat hij daarop schreef dat hij op Texla in de bunker opgesloten zat. Hij legde het papiertje in hel luchtgat en blies net zo lang tot het buiten de bunker lag. Wie het vond, weet ik niet, maar die man kwam ons melden dat vader Koorn in de bunker op Texla zat, zodoende kon ik aan de commandant het bovenstaande melden. Toen weer naar huis en afwachten maar. En wie kwam daar 's avonds aanlopen? Ja, natuurlijk, vader Koorn. Wat een opluchting! 2 Historische Vereniging Texel Nummer 81 December 2006

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 4