J4 ZELFS DE POST VAN DE PASTOOR RAAKTE ZOEK Een aantal keren moest hij, met zijn kunstgebit in de hand, zijn betoog onderbreken om over te geven. Maar zijn voordracht en woordkeus maakten hem een bekend man in ons dorp. Boven op het stuurhuis stond Henk Schagen zo heftig met seinvlaggen te zwaaien en hij deed het met zó veel overgave, dat menigeen gedacht moet hebben dat het om de ondergang van de "Titanic" ging in plaats van het binnenbrengen van een Duitse sleepboot. Eindelijk aan de wal werden de meeste runners letterlijk en figuurlijk naar huis gesleept, een enkele werd op een handkar vervoerd, om daar hun bevrijdingsroes uit te slapen. Al met al was het voor het talrijke havenpubliek toch nog een kostelijke middag. Uit het archief van Willem Jansz. Kuijper, Oudeschild Als een familie maar lang genoeg in hetzelfde huis blijft wonen en er niet steeds van alles wordt opgeruimd en weggegooid bij verhuizingen kan het gebeuren dat er op zolder oude brieven blijven liggen, soms meer dan 200 jaar lang. Dit is gebeurd bij de familie Brouwers in Klimmen, Zuid Limburg. In 2001 echter moest er uiteindelijk wel ruimte gemaakt worden. Meneer Brouwers had zijn zaak verkocht en ging kleiner wonen. Hij kwam bij de amateur-historicus Sjef Wouters in Valkenburg aan de Geul, met een pak met 29 oude brieven en de vraag: "Bekijk dit eens op je gemak en vertel me dan wat ik ermee moet doen". Het bleek dat de brieven waren verzonden door een zekere Maas van Texel naar familie in Limburg. Om te beginnen heeft Wouters de brieven overgetypt op de schrijfmachine, en onder elke regel een hertaling gezet, zodat meteen te lezen is wat er eigenlijk staat. Daarna heeft hij geschreven naar de Gemeente Texel, met de vraag of er nog nakomelingen van de briefschrijvers waren. Zo ben ik, als familiehistorica, met hem in contact gekomen. Sjef Wouters stuurde mij kopieën van enkele originele brieven en zijn complete bewerking. Het laatste pak kwam aan kort voor zijn overlijden in 2003. Van de plannen om eens naar Texel te komen om de brieven "thuis" te brengen en de plaatsen te bezoeken waar Hendrik en Willem Maas gewoond hadden, is niets gekomen. De brieven zullen nog wel in het bezit zijn van de familie Brouwers. De oudste brief is uit 1787, de laatste uit 1872, bijna honderd jaar later. Er zijn twee brieven van Hendrik Pietersz Maas, de stamvader van alle leden van de familie Maas op Texel, de rest is geschreven door diens neef Willem Jacobsz Maas. Handtekeningen van Willem Maas en zijn vrouw Naantje de Boer in een notariële akte uit 1850, Noord- Hollands Archief NA186.20, repertoire notaris W. Bok nr. 2344 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2007 | | pagina 9