DE SLEEPBOOT In de turbulente bevrijdingsdagen was het voor het TESO-personeel, maar ook voor andere dorpsgenoten, die spontaan met de boot meegingen om als eerste de bevrijders te verwelkomen, een waar feest. Bijna iedere reis werd er een mannetje naar het Marine Instituut -wat toen al door de Duitsers was verlaten- gestuurd om sigaretten en drank te halen. En dat de fles menigmaal rondging, laat zich gemakkelijk raden. Op een keer kwam er zo maar een Duitse matroos aan boord met een geëmailleerd emmertje half vol cognac, dat hij in de passagiersgang neerzette. 'Dass foor joelie', zei hij tegen het personeel, die het eerst niet vertrouwde. Een voorproever was gauw gevonden. Met een korte knik keurde hij de drank goed. De Duitsers waren uiteraard ook blij dat ze de oorlog overleefd hadden, vandaar waarschijnlijk hun royale schenking. Zelfs kapitein List wist het niet meer en terwijl hij Den Helder binnenvoer, sprak hij de historische woorden: 'Zo, daar zijn we weer'. Waarop walagent Bertus de Jong nuchter opmerkte: 'Nou ging ik maar es naar Texel, want dit is nu al de tweede keer dat jullie hier achter elkaar aanmeren met de Wagemaker'. Op een van de reizen werd er door de bemanning van de dr. Wagemaker een Duitse sleepboot waargenomen, die daar voor anker lag in het Marsdiep. Ze waren er al een paar keer langs gevaren, maar er was geen levend wezen aan boord te bekennen. Dus werd het tijd om een paar mannetjes over te zetten. Vrijwilligers genoeg! Klaas Schagen, Henk Schagen, Jan Kuijper, Dirk Krijnen en Lammert van der Schans. Er heerste daar aan boord een beklemmende stilte; het was net een soort spookschip. Alles stond netjes op z'n plaats en de tafel was keurig gedekt. In de hoek van de kajuit speelde zachtjes de radio en bij nader onderzoek vond met een mandfles met gedestilleerd water, althans zo dacht men. Maar de fijnproever Lammert riep al gauw om een 'skóón koppie' en terwijl Klaas van Moppie het anker stond binnen te draaien, had iedereen zich al om de Schnapps verzameld. Dat was proeven, proeven en nog eens proeven. (Hier laat het geheugen van de meeste opstappers hen in de steek Tekening van C. van Heerwaarde Er werd vastgemaakt en Dirk Krijnen (TX19) zou het roer ter hand nemen en deze had uit voorzorg nog geen druppel gedronken. Dat was maar goed ook, want de sleepboot had de neiging om te gaan zigzaggen. Krijnen had daarom zijn handen vol. Ze koersten naar Oudeschild. Naarmate ze de haven naderden, steeg de stemming met de minuut. Op de haven zag het zwart van de mensen, die meenden dat de bevrijders in aantocht waren. Hun teleurstelling was echter groot, want het waren niet de lang verwachte Canadezen, maar de Dr. Wagemaker met een buitgemaakte sleepboot. De hilariteit nam snel toe, toen ze ontdekten dat niet TESO maar Bacchus het roer in handen had. Jan Kuijper hield, met een kop als een boei, staande op het achterdek, een gloedvolle redevoering. Hij sprak over oorlog en vrede. 6

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2007 | | pagina 8