zeegras langs de hele Atlantische kust sterk aan. Zeegras verdween toen uit de Nederlandse Waddenzee. De aanleg van de Afsluitdijk in dezelfde tijd en de daarmee samenhangende veranderingen in stromingen in de Waddenzee werden vaak onterecht - als oorzaak genoemd. Dat zeegras wegbleef uit de westelijke Waddenzee hangt samen met de toegenomen meststoffen en bodem- omwoelende visserij, en het wegvissen van (zeegrasvelden beschermende) mosselbanken. Pogingen zeegras weer te herintroduceren hebben tot nu toe slechts gering resultaat. Mocht zeegras terugkeren in onze Waddenzee dan zal het niet meer zoals vroeger gevist en voor dijkbouw en matrasvulling gebruikt worden. Slotopmerkingen Dit stukje geeft natuurlijk slechts een klein deel van Van Eedens 48 pagina's tellende hoofdstuk Tessel. Ik bespaar U de lange opsommingen van gevonden planten, de etymologische uitwijdingen en de opmer kingen over het oud-Nederlands volkskarakter dat hij aantrof, niet alleen op Texel maar ook op Terschelling en op de Veluwe, bijvoorbeeld in Putten. Dat oud- Nederlandse karakter was er nog; het kwam er alleen maar op aan het voor verdere ontaarding te beschermen en er de overige Nederlanders opnieuw mee te bezielen. Van Berkel (2006: 49) ziet verband met het feit dat Frederik van Eeden sr. zelf in wezen een ontevredene was, een aristocraat die zich misplaatst voelde in een middelmatige burgerlijke omgeving. De natuur en de 'ware Nederlandse volksaard' die hij nog vond, gaf hem troost en hoop. "De hooge gele duinen, het groene vlakke dal, uitloopende op de blaauwe zee, de eenzaamheid en het ruischen der verre golven maakten op mij een dieper indruk dan de straten van Parijs of de schoonste bergstreken van Duitschland. Daar toch voelt men nadrukkelijk dat men slechts een klein deel is van het groote geheel; hier is het als waren wij het geheel en de natuur een gedeelte van ons." Wierbedrijf op Wieringen, collectie HVT 16

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2007 | | pagina 18