die van Duitschland moeten verachten? Onlangs liet een dame mij een prachtige blaauwe gentiaan zien, die zij van Isola-bella [Lago Maggiore, Italië] had medegebracht: - dezelfde soort had ik kort geleden op Tessel gevonden." "Menigeen voelt een zekere huivering, als hij hoort gewagen van de eilanden, die de noordelijke grens van ons land uitmaken en acht ze niet veel meer dan barre, onherbergzame zandbanken te midden van een onstuimige en gevaarlijke zee. Bij mijzelven was er zelfs eenige geestkracht voor noodig om tot een bezoek van die streken te besluiten; ik had mij Tessel en Wieringen steeds voorgesteld als arme, verlatene stukjes van Noord-Holland. Maar het heeft mij niet berouwd eindelijk het vooroordeel op zijde te zetten. Tessel alleen heeft mij zooveel te doen gegeven, dat het bezoek der andere eilanden tot eene volgende gelegenheid is moeten uitgesteld worden." [Na de overtocht met de 'Ada van Holland' en aankomst in Oudeschild] "zette de omnibus ons af aan 'de Lindeboom' het voornaamste logement te Burg - een gunstig voorteeken. De naam Linnaeus betekent ook lindeboom". [Hier biedt Dirk Huizinga zoon van de doopsgezinde predikant aan om van Eeden op zijn botanische tochten te vergezellen]. "Op Tessel is een groote afwisseling van bodem en hierdoor een verrassende rijkdom aan planten. Het getal soorten van zigtbaar bloeijende planten, die wij er mochten vinden, bedroeg omstreeks 400, dus bijna een derde van de flora van Nederland en nagenoeg evenveel als de Kaap-Verdische eilanden." "Zeer algemeen groeijen op de [tuin]walletjes of dijkjes over het gehele eiland de blaauwe klokjes Campanula rotundifoliaen het strandkruid Statice elongata) met zijn rozeroode, langgesteelde bloemen." [Dit is zo blijkt uit onze oude Heukels flora van 1951 een oudere naam voor het Engels gras (Armeria maritima), dat op enkele oude tuinwallen nog wel staat. Het voorkomen van het grasklokje en zandblauwtje (jasione montanaop de tuinwallen ziet Van Eeden als samenhangend met de diluviale (Pleistocene) ondergrond.] Engels gras op tuinwal, foto Gerhard Cadée 12

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2007 | | pagina 14