^^^^Ê^ÊÊÊl^^mBÊÊÊÊÊlÊÊÊÊm Het lespakket bestaat verder uit een dorps specifiek deel; Op pad in Dit deel sluit aan op het algemene gedeelte. De kinderen gaan op pad in de directe dorpsomgeving en langs markante punten die iets zeggen over de geschiedenis van het dorp. Bij elke dorp is er aparte achtergrond informatie over het desbetreffende dorp bijgevoegd. Deze informatie kunnen ze gebruiken bij hun historische wandel/speurtocht. Daarnaast nemen de kinderen een koffertje met historische foto's mee. Bij elk punt in de speurtocht zoeken ze de bijbehorende foto. Dan wordt er met elkaar besproken wat voor verschillen er allemaal te zien zijn. Een voorbeeld uit de speurtocht door het dorp De Koog: Bij het badhotel; de duif vertelt [dit is een handpop die de leerkracht gebruikt om het verhaal te vertellen] Honderd jaar geleden kwamen er al mensen van de overkant naar Texel. Ze kwamen voor de gejonde Zeelucht naar Texel. Tin ook om te 'wemmen in %ee. Dat noemden %e baden. Het hotel aan %ee heette daarom ook wel een badhotel. Zoek in de koffer de juiste foto van het badhotel. Op het strand: De mensen droegen vroeger hele andere badkleding dan nu met lange broekspijpen. Waarom gouden %e van die lange zwembroeken dragen? Wat dragen jullie op het strand? Welke foto uit het koffertje hoort bij het strand? In de achtergrondinformatie van De Koog wordt iets meer verteld over De Koog in de Middeleeuwen, van welvaart naar armoede, schipbreuk, redding, jutten, opkomst toerisme, kerk en de school. Al met al is het een prachtig geschiedenis lespakket geworden. Samen met het al bestaande lespakket Texelse geschiedenis voor de groepen 5 tot en met 8 vormt 'De boom vertelt...' een doorlopende leerlijn waarin het culturele erfgoed van Texel centraal staat. Het lespakket is heel erg goed ontvangen op de scholen. Ik hoop dat ze er nog jaren mee gaan werken. Het was voor mij in ieder geval een heel leuk project. Ik heb er ook nog veel van geleerd. Een heel mooi compliment is dat het lespakket 'De boom vertelt...' een vierde prijs heeft gekregen van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen in het kader van de landelijke Cultuur Primair Prijs! Hiervoor zijn 326 inzendingen beoordeeld. Voor wie nieuwsgierig is geworden; de beide lespakketten zijn aanwezig in de bibliotheek van de Historische Vereniging in Tusse de Banke. Ineke Vonk-Uitgeest 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2007 | | pagina 9