Voor de leerkrachten is algemene historische achtergrondinformatie bijgevoegd. Voor dit onderdeel heb ik veel informatie uit de bibliotheek van de Historische Vereniging gehaald. Maar ook de gesprekken met schoonmoeder, tantes en ooms op een verjaardag waren heel bruikbaar. Daarnaast heeft Nieteke alle informatie kritisch doorgelezen en van commentaar voorzien. Het resultaat is makkelijk leesbare informatie (zes pagina's) over het leven van kinderen op Texel in het begin van de twintigste eeuw. De volgende onderwerpen worden in deze achtergrondinformatie behandeld: huizen, toilet en wassen, kleding, slapen, wasdag, eten, vervoer, school, spelen en bijzondere dagen. Twee kleine stukjes uit de onderwerpen kleding en toilet en wassen'. Kinderen van 'gewone' mensen hadden per kledingstuk niet meer dan drie stuks in de kast liggen. Kén voor het dagelijks gebruik, een spndags pak en wat reserve kleding. De kledingging van kind naar jonger kind. Als de oudste eruit gegroeid was, kreeg hetjongere broertje sausje of nichtjesneefjes het kledingstuk. Net ^olang tot het kledingstuk helemaal versleten was. Even lekker douchen, dat kon vroeger niet. Net dagelijks wassen van gedicht en handen gebeurde of in de keuken bij het aanrecht, of op de slaapkamer bij de wastafel. Om helemaal gewassen te worden gingen de kinderen één keer in de week in de tobbel teil. Meestal was dit op de zaterdagnamiddag. Net water voor de tobbe of teil werd in een ketel verwarmd op het petroleumstel of op de kachel. De kinderen zeepten zjeh in met zeep, moeder boende ze schoon en daarna spoelden ze Z}c^ af met een bakje water. Net gebeurde vaak dat meerdere kinderen in hetzelfde sop z^ten. Veel van de lezers van het Historische Vereniging blad zullen zich deze gebeurtenissen nog wel herinneren. Sommige dingen wist ik ook nog wel van Vroeger' (ik ben inmiddels ook al 46 jaar!). Maar in mijn jeugd veranderde er al heel veel. Wij hadden thuis al vrij vroeg een douche en ik had meerdere kledingstukken in de kast liggen. En kijk naar nu. Mijn kinderen, rond de twintig jaar, schudden hun hoofd als ze deze stukjes lezen. Dat moest toch wel heel vroeger (bijna prehistorie) zijn geweest. Maar het is vaak maar veertig tot vijftig jaar terug! 6

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2007 | | pagina 8