Dorpsherstel en de Agrarische Vereniging vinden wij dat de nota in de huidige vorm leidt tot versnippering van de restauratiesubsidie en dat als gevolg daarvan het behoud van een aantal gemeentelijke monumenten, zoals schapenboeten, in gevaar komt. Kortom, dit zou tot verschraling van het gemeentelijke monumentenbeleid leiden. Mede door deze reacties bezint de Gemeente Texel zich op aanpassingen. In het kader van het Actieplan Cultuurbereik 2005 2008 heeft Ecomare, in samenwerking met de Oudheidkamer en namens onze vereniging Ineke Vonk, geschiedenislespakketten ontwikkeld voor de onderbouw van de Texelse basisscholen. Dit lespakket werd enthousiast ontvangen door de Texelse scholen. Het ministerie van OCW kende dit lespakket uit 326 inzendingen een 4e prijs toe bij de landelijke Cultuur Primair Prijs. Een bijzonder compliment! Met de Stichting Samen Een en de Gemeente Texel is een oplossing gezocht en gevonden voor het behoud van 3 historische grafstenen op de Algemene Begraafplaats in Den Burg. Adriaan Dijksen sprak na afloop van onze jaarlijkse ledenvergadering in april 2006 op leuke wijze over de geschiedenis van de natuurbescherming op Texel. De jaarlijkse winterlezing van onze vereniging werd verzorgd door Theo Zijm. Zijn dia's en verhalen over oude Texelse prentbriefkaarten stonden garant voor een boeiende avond. Onze werkgroep archeologie gaat gebukt onder een chronisch ruimtegebrek. Desondanks zagen de leden kans om uit de welhaast onuitputtelijke hoeveelheid scherven en scherfjes afkomstig van de Oude Bleekerij een groot aantal aardewerk gebruiksvoor werpen te restaureren. Een representatief deel daarvan wordt permanent getoond in het Cultuurhistorisch Museum in De Waal. De prijsvraag voor het ontwerp van een nieuw omslag voor ons blad leverde een aantal bijzondere ontwerpen op, waaruit wij unaniem dat van Geert Jan Engelmoer uit Norg kozen. Zijn ontwerp siert vanaf dit nummer ons blad. Wij zijn hier zeer blij mee! Simon Dros, Hanna van Heerwaarden, Sjaak en Ria Schraag van onze fotowerkgroep stelden een fotoboek samen met historisch beeldmateriaal uit ons archief over de periode van circa 1950 - 1980, een ten onrechte vrijwel in het vergeetboek geraakte periode. Het boekje verscheen in 2007 en is een feest der herkenning. Gelein Jansen presenteerde in december 2006 zijn Texels Nederlands woordenboek; de afdeling dialect van onze vereniging leverde een belangrijke bijdrage aan de totstandkoming hiervan. De huurovereenkomst met de Rabobank voor "Tusse de Banke" is met 5 jaar verlengd tot en met december 2012. De le en 2e verdieping waren zoals gewoonlijk weer in gebruik bij de Gemeente Texel als expositieruimte. De messroombel van de bark "Vier Gezusters" van rederij Kuiper uit Den Hoorn, de latere tafelbel van het Waterschap Texel, werd in bruikleen aan ons afgestaan door het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Hij is te bewonderen in een vitrine in onze vergader- en werkruimte in "Tusse de Banke" en af en toe in onze etalage. Onze bibliotheek, foto- en filmarchief werden verblijd met veel historisch waardevol materiaal, waarvoor we de schenkers zeer erkentelijk zijn. Om kwaliteitsverlies van de oude films en video's een halt toe te roepen is een begin gemaakt met het overzetten hiervan op een digitaal systeem. Het bestuur ontwikkelde een beleidsvisie, gericht op de komende 10 jaar. De volgende personen vertegenwoordigden onze vereniging in andere organisaties: Jac. Dijt in het bestuur van Radio Texel. Gerard van der Kooi in de gemeentelijke Cultuuradviescommissie. 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2007 | | pagina 5