OUDE KOEIEN Deze was duidelijk niet zo oud als de eerste, maar daarom niet minder welkom, uiteindelijk vind ik ze maar zelden. Ook deze was puntgaaf en iets groter dan de ander. Bovendien vond ik een paar meter verderop twee munten die dit stempel lijken te dateren, nl. een dubbele stuiver en een schelling, respectievelijk uit 1675 en 1689. De andere kant van het stempel toont drie met elkaar verweven initialen: HDG Wie dat was, is misschien ook wel te achterhalen, maar nu kan ik nog slechts raden. Er was wèl een Hendrik de Goijer schout van 1653 tot 1672. De Goijer woonde in het oude rentmeestershuis dat Jan van Blois in 1367 liet bouwen..Grond van daar zou dan met de beide stempels en de munten op het land gestort kunnen zijn. Niet ondenkbaar, maar op de plaats waar ik de stempels vond, liep vroeger een voetpad en heeft in de middeleeuwen een boerderij gestaan. Natuurlijk probeer ik ook deze puzzel op te lossen. In elk geval zijn dit boeiende vondsten van het oude land van Texel. J.J. Waverijn Met dank aan bovengenoemde mensen Toen Cor Zijm van Sir Robert Peel in Eierland als eerste Texelse boer overschakelde op Limousin vleeskoeien, gaf dat veel bekijks en commentaar. Met uitzondering van het roodbonte rundvee van Dirk Bakker van Nieuwkoop, tegenover Flora aan de Pontweg, was er toen op Texel immers vrijwel alleen zwartbont melkvee. Maar vroeger was dat wel anders! Op oude schilderijen uit de 17e, 18e en 19e eeuw zien we nogal wat variatie in de kleur en tekening van de toenmalige koeien; we gingen er uit onwetendheid van uit dat deze schilders rundvee van de zandgronden, in het oosten of zuiden van het land, afgebeeld hadden. Maar ook op Texel waren toen koeien in allerhande kleurslagen. De oudste vermelding over de kleur van Texelse koeien kwam ik tegen in een kasboek uit 1751: Toen kocht de Hoornse koopman, kaashandelaar en vetweider Herman Verloren op de Meimarkt in Hoorn, op 30 april 1751, een 4 jarige grijze os, afkomstig van Texel *1 Recenter, en dus veel leuker zijn de beschrijvingen van de veestapel van vier Texelse boeren die notaris Abram Kikkert 19

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2007 | | pagina 21