Deze zilveren munten zijn 25 mm. in doorsnee en waren in die tijd een betrouwbaar betaalmiddel. Het spreekt vanzelf dat ik daarna goed mijn best heb gedaan om nog meer te vinden en niet zonder resultaat. Nadat ik het ene land had afgekamd belandde ik bij de buren. Aldaar wat heen en weer gelopen kreeg ik een mooi signaal en wipte een voorwerpje naar boven dat ik onmiddellijk herkende als een 14e eeuws zegelmatrijs. Hiermee werd een afdruk gemaakt in zegellak onder belangrijke documenten. Meestal gemaakt van een koperlegering, had men de keus uit eenvoudige modellen met een algemene afbeelding tot meer persoonlijke met naam of titel en een wapen of huismerk. Men droeg deze bij zich en als zij niet verloren werden dienden zij na de dood van de eigenaar vernietigd te worden. Ongeveer 2 bij 3 cm. groot is dit kleinood en volledig gaaf. In eerste instantie deden de lettertjes modern aan, maar na nadere bestudering bleek het prachtig middeleeuws schrift te zijn: Zonder veel moeite kon ik de eerste lette: lezen: TIDEMAN en na wat puzzelen werd ook de rest leesbaar: van de' Berghe. Nou, daar kun je wat mee en na een mailt je naar Gelein Jansen kreeg ik reacties van Wilma Eelman en professor Van Reenen van de Vrije Universiteit van Amsterdam, waardoor ik te weten kwam dat deze persoon uit Brugge afkomstig was en van daar kreeg ik van de stadsarchivaris dr. Noël Geirnaert dit verhaal: Uw e-mail heeft ons zeer verrast. Mogen wij daaruit opmaken dat u op het eiland Texel de (bronzen?) zegelmatrijs van de 14de-eeuwse Bruggeling Tideman van den Berghe hebt gevonden? Zoals u ongetwijfeld al vermoedt, behoort deze man tot de meest vooraanstaande inwoners van Brugge in de tweede helft van de veertiende eeuw. Een connectie met Texel hebben wij niet gevonden. Wel is er een document bewaard waaruit blijkt dat hij één van de Bruggelingen was die deel uitmaakte van de Vlaamse delegatie die waarschijnlijk in 1359 met de Duitse Hanze in Lübeck ging onderhandelen i.v.m. de handels blokkade. Zeker vanaf 1351 oefende Tideman van den Berghe het beroep uit van makelaar, wat betekende dat hij bemiddelde in commerciële transacties waarbij vreemde handelaars betrokken waren. Deze handelaars waren in Brugge overigens verplicht een beroep te doen op de leden van de makelaarsnering. Hij 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2007 | | pagina 19