ZEGELSTEMPELS Redactionele aanvulling Toen ik de inventarislijst in het artikel "Zeven borden met monogram afkomstig van Texel" las, kwam ik de namen van diverse stoffen tegen. Onze ouders of grootouders kenden vermoedelijk de meeste van deze stoffen wel, maar ons (in ons "kunststoffen tijdperk") zeggen deze namen niet veel meer. De dikke Van Dale, Google en "Aangekleed gaat uit, streekkleding en cultuur in Noord-Holland, 1750-1900", door Mariëtte Havermans- Dikstaal, Zwolle 1998, maakten mij heel wat wijzer. Ik zal u mijn nieuwbakken wijsheid niet onthouden. Ik heb meestal de huidige schrijfwijze aangehouden. Saaj wollen stof licht gekeperd (draden van de inslag vertonen zich schuins en niet rechthoekig) damast glanzend, zijden, linnen, katoenen of wollen weefsel waarin figuren geweven zijn (tafellinnen, maar ook damasten mansrokken jas tot het middel, met langere achterpanden) sits licht bedrukte katoenen stof met voornamelijk bloemmotieven uit de Oost later gebruikt voor Europese bedrukte katoen sargie serge gekeperde wollen stof (U kunt deze naam nog vinden in de eerste editie van de Van Dale van 1864) baay geruwde wollen stof, veel gebruikt voor onderkleding (baaitje hemd) vaak rood bombazijn oorspronkelijk mengweefsel van zijde en linnen, later van linnen ketting en katoenen inslag— achterzijde is soms geruwd voor voering trielje fijn, los geweven katoen of linnen - geglansd voor voering of onderstof kamelot oorspronkelijk kostbaar oosters weefsel later vaak surrogaat uiteindelijk slechts een slechte namaak casjant zware wollen stof, vaak gebruikt voor gordijnen fluweel zijden, wollen of katoenen stof met lange pool Ras de Marocco zeer gladde gekeperde wollen stof (kleding) poepengoed textiel uit Westfalen flenel aan één zijde geruwde wollen of halfwollen stof, later ook van katoen armosijn dunne zijden- of katoenachtige stof veelal als voering gebruikt karmofljn (doorgaans in inventarissen genoemd en vaak verward met armozijn) rood gekleurd fluweel of velours. Hans Lasthuizen Sinds ik mijzelf voornamelijk per fiets verplaats, zoek ik alle landjes bij Den Burg nog maar eens af. Als ik dan ga vragen of ik mag zoeken, hoor ik meestal dat 'er al zoveel is gezocht' en 'dat er wel niets meer zal liggen'. Desondanks ga ik vrolijk aan de slag en zo vond ik dit jaar het fragment van een halve groot van Lodewijk van Nevers; een Vlaamse munt uit de eerste helft van de 14c eeuw. Tot op dat moment had ik slechts één zo'n munt gevonden dus ik was er erg blij mee. Daags nadien vond ik op slechts enkele meters van de eerste nog zo'n munt, maar deze was wél helemaal gaaf en liet zich gemakkelijk schoonmaken. 16

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2007 | | pagina 18