van haar nalatenschap. *3 Deze inventaris telt liefst 114 pagina's en vermeldt o.a.: 6 huizen (met schuur en erf) waaronder 2 grote winkels in de Weverstraat, verder landerijen samen groot 16.315 roeden en 'nog 7 morgen 569 roeden land en een dijkstal', 11.254,13 aan hypotheek enz. Bij de boedel vindt men in alle kamers, 2 kelders, 6 zolders en 1 vliering behalve vele zilveren, koperen en tinnen voorwerpen, talloze ellen 'superfijne damassen, saay, chits, boere sargie, baay, bombazijn, trielje, kamelot, casjant, fluweel, Ras de Marocco, poepengoed, flenel en armosijn', 238 boeken 'zo groot als kleijn', niet minder dan 1244 stuks porselein en aardewerk, bijvoorbeeld 1 'japans porceleyn stelletje van vijven, 1 dousyn japans theegoed, 7 chinese beeldjes, een rak met 24 engelse borden, 85 stuks engels aardewerk, 3 blaauwe porceleyne klapmutsjes, 1 paar geselschapjes Chineesen, 2 delfse quispedoiren, 1 mande(rijn) theebusje', enz. enz., en verder als persoonlijk linnengoed: 67 lakens, 75 servetten, 30 vrouwenhemden en 28 manshemden! In een beroepenlijst van 1742 staat haar man Maarten Zuydewind als 'boer' te boek, met de aantekening 'vrouw heeft een winkel'. Hun buurman was Pieter Groot, 'schipper die buiten vaart', dat wil zeggen kapitein op de grote vaart. Na het overlijden van Maarten Zuydewind hertrouwde zij met deze Pieter Groot. Gezien bovengenoemde inventaris hield Jannetie veel van porselein. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk dat zij ter gelegenheid van het huwelijk van haar dochter met Hendrik Boon een aantal borden met monogram in China (of bij de V.O.C.) besteld heeft. Het monogram is dan als volgt te lezen: Links de B van Boon met het spiegelschrift rechts, dan de Z van Zuydewind rechts met het spiegelschrift links, en tenslotte de J van de schenkster Jannetie rechts met het spiegelschrift links. Het monogram wordt omgeven door twee gekruiste groene palmtakken, verbonden door een rode knoop, een en ander gedekt door een kroon van rood en goud met vijf parels in de band. De rand van het bord is eveneens in rood en goud uitgevoerd. De kleurstelling van het gehele bord is die van het zogenaamde 'melk en bloed'. Volgens de heer D.F. Lunsingh Scheurleer is dit een zeldzaam en fraai uitgevoerd Chine de Commandebord. Dit bord kan rond 1770 gedateerd worden, evenals een ander, vergelijkbaar bord, met eveneens een diameter van 34,5 centimeter, maar met een onbekend familiewapen.*4 Van het monogrambord zijn nu zeven exemplaren bekend (in het bezit van de kleinkinderen Lind, Keg, Carpentier Alting en Slinger). Het is echter niet onmogelijk dat er nog elders exemplaren voorkomen. Voor mededelingen hieromtrent houd ik mij aanbevolen. *1 Mr. J. Belonje, Genealogische en Heraldische Gedenkwaardigheden in Noord- Holland II p. 222. *2 Volgens Dr. M.D. Dijt te Haarlem was Jannetie een voorname zo niet de voornaamste koopvrouw van het eiland in die tijd, zij bezat de grootste textiel- en porseleinhandel op Texel en was een der rijkste vrouwen *3 Rijksarchief Haarlem, Not. No. 4896 *4 de heer D.F. Lunsingh Scheurleer. N.H. Slinger Dit artikel verscheen eerder in het tijdschrift ANTIEK, vijfde jaargang no. 1 juni 1970 met als titel Zeven borden met monogram uit Texel. 15

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2007 | | pagina 17