Dat huisje was geheel niet geschikt voor zulke bewoning. Maar wat moesten de bewoners anders? Ze hebben wel geprobeerd vergunning te krijgen voor het bouwen van een tweede keet. Boswachter Min schrijft over de keet van Van der Vliet In 1899 schreef Boschwachter Klaas Min een brief aan den Heer Inspecteur der Staatsbosschen en Ontginningen te Utrecht: Bij mij heeft %ich vervoegd M. van der Vliet, arbeider, wonende in perceel no. 13 der Staats duin en Mientgronden te Texel, bewerende dat door hem 20 jaren Rxcht van Opstal is betaald voor een stukje grond in genoemd perceel, Kadastraal bekend Texel sectie H no 1058 groot 0,74 are, ponder dat er eene woning schuur of stalling gestaan heeft. De%e zaak heb ik onderzocht en is mij gebleken dat ongeveer 20 jaren geleden een woning op genoemd kadastrale perceel staande, is afgebroken door den eigenaar M. van der Vliet, en ook dat er al dien tijd Recht van Opstal tot nu toe ten Kantore van den Ontvanger der Registratie en Domeinen is betaald, ten bedrage van 1,10 gulden per jaar. Van der Vliet wil nu op dege plaats weereen woning bouwen, doch een woning van hout en zoden, een Zoogenaamde Keet, en deze door zjjn KPon welke getrouwd is laten betrekken. Tiet komt mij voor, dat zpo mogelijk, dergelijke woningen dienen geweerd te worden door den Staat, Zij zfn toch niets meer dan beestenstallen. Om dit echter te kunnen weigeren moet het Rxcht van Opstal opgezegd worden. Daar er echter al dien tijd doorhem voor betaald is, is dit voor deze man een harde zaak. Wel ruste op hem de plicht van den afbraak melding te maken om daardoor ontheven te worden, maar dit heeft hij niet geweten, beweert hij. Wellicht was hij door geldelijke teruggave tevreden te stellen of door een andere kleine vergoeding dit is toch wel zo beter als hem te laten bouwen. Ik heb derhalve de eer voor te stellen het Raecht van Opstal van genoemd stukje landM. van der Vliet te ontnemen tenminste indien er geen behoorlijke woning op geplaatst wordt, tenzij deze voor een beestenstal moet dienen. Piet van Vliet met trekos in 1906 bij het ontginnen van de mientgronden voor de aanleg van het bos. (Collectie Irene Maas) 12

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2007 | | pagina 14