Monumentenzorg dateert uit circa 1785 en uit het Brakenstein van vóór 1898 afkomstig zou zijn (Van den Berg). Deze past in de plattegrond uit het Noordhollands Archief in Haarlem. Maar deze (onvolledige) plattegrond geeft geen enkele aanwijzing over de twee kamerschotten uit Weverstraat 15 en 17. Aanknopingspunten tussen de kamerschotten en Brakenstein blijven dus voorlopig bestaan uit de graankorrels, de verhalen en de familierelaties. Maar voor welk pand waren die andere tekeningen bedoeld? Is dat huis wel ooit gebouwd of is het bij een ontwerp gebleven? En de trapontwerpen, die in geen van beide panden zijn te plaatsen? Prangende vragen, waar nog geen antwoord op is. Opvallend bij de ontwerpen voor de decoraties is wel de overeenkomst met de rijke decoraties in Huize Egmont in de Langestraat in Alkmaar en met het witte kamerschot uit Weverstraat 17, nu in Ecomare. Huize Egmont in Alkmaar werd in 1741 en 1742 gebouwd voor de rijke burgemeester Carel de Dieu door de beroemde Alkmaarse bouwmeester Daniël van Kleeff. Bij ontwerp en bouw waren de Amsterdamse steenhouwer Franpois Absil, de Amsterdamse beeldsnijder Asmus Frauen en de Alkmaarse beeldsnijder Willem Straetmans betrokken. Enige tijd later schreef Van Kleeff aan Carel de Dieu dat hij, om zijn personeel aan het werk te houden een werk op Texel aangenomen had, waar hij vrijwel niets aan verdiende (Meischke). En ook Carel de Dieu had belangen en bezittingen op Texel. Zo keer je soms met meer vragen terug naar Texel dan die ene vraag waar je in het Noordhollands Archief in Haarlem een antwoord op hoopte te vinden. Wilma Eelman Met hartelijke dank aan Johan Reydon voor de toestemming om gebruik te maken van zijn archief. Literatuur en bronnen -H.M. van den Berg, De Nederlandse Monumenten van geschiedenis en kunst, 1971 -M.D. Dijt&J.S.M. Dijt, Texelse geslachten -R. Meischke, H.J. Zantkuijl, W. Raue en P.T.E.F. Rosenberg, Huiden in Nederland Friesland en Noord-Holland, Zwolle Amsterdam 1993 -C.J. Reij, C. Hoogerheide en C.G.J. van Empel, Het boerderijenboek, 1998 -C. Rogge, brief, 1989 -J-P. Reydon, privé-archief -J.A. van der Vlis, tLant van Texsel, 1975 -Noorloopige lijst der Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst, 1921 -Noordhollands Archief in Haarlem (NHA) Archiefvan de oplichters van Rijkswaterstaat vóór 1850 Weverstraat 17 Den Burg, vóór 1955 25

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2007 | | pagina 27