De omzwervingen van de witte deuren en omlijstingen uit Weverstraat 17 Bij de sloop van Weverstraat 17 zijn de restanten van het witte schot door Gerrit Jan de Haan gered; ze worden nog steeds zorgvuldig bewaard in Ecomare. Deskundigen van Monumentenzorg waren zeer enthousiast over de uitzonderlijke kwaliteit van het beeldsnijwerk; zij dateerden het snijwerk in deze eiken betimmering uit het tweede kwart van de 18C eeuw, dus uit de periode 1725 1750. Bij demontage van dit witte schot door Johan Reydon en Gerrit Jan de Haan kwamen uit hoeken en kieren enkele graankorrels tevoorschijn. Brakenstein is vóór de sloop in 1898 een aantal jaren als graan- en wolopslag gebruikt door de familie Dijksen. Nu zijn er meer oude panden als opslagruimte gebruikt; maar dit opent wel de mogelijkheid dat ook dit witte schot afkomstig is uit het Brakenstein van Leendert den Berger. De nauwe familierelaties tussen de latere eigenaars van Brakenstein en de panden Weverstraat 15 en 17 versterken dit vermoeden. Het zou dus heel mooi zijn als we hierover nadere gegevens aan de weet komen. De verrassingen in het archief van Leendert den Berger In het Noordhollands Archief in Haarlem berusten de archieven van de opzichters van Rijkswaterstaat vóór 1850. Daarin zijn ook de ingekomen brieven en de minuten (afschriften) van de uitgaande brieven en andere stukken van vader en zoon Matthijs en Leendert den Berger opgenomen. Ik was benieuwd of er misschien ook privéstukken van Leendert den Berger tussen zouden zitten. Doos 1 tot en met 4 leverden wel leuke wetenswaardigheden op, zoals een reparatie van de toren van de Westen in 1769 en het geheel schilderen van de Schans in 1761, vóór het bezoek van de Prins der Nederlanden, compleet met de aan het papier toevertrouwde broodnijd tussen twee schilders. Zo werd, behalve de vermeende slechte verf van de concurrent die de klus kreeg, ook diens geloof roomschin de strijd geworpen.. Maar daar kwam ik niet voor. En inmiddels waren al vier dozen doorgeworsteld. Groot was dan ook mijn verbazing, toen ik na opening van doos 5 het archieflint rond het pak papier losknoopte. Bovenop lagen twee pakketjes tekeningen: bouwtekeningen en ontwerpen voor wand- en plafonddecoraties. Originelen. De bouwtekeningen met inkt getekend, de decoraties met potlood. Sommige waren ingekleurd: zo was het ontwerp voor het behangsel in een kamer gekleurd (goudgele ondergrond met vermiljoenrode figuren), het ontwerp voor een blauwgroen tuinprieeltje met Chinese invloeden en het vooraanzicht van een huis, met okerkleurige daklijsten. Maar het meest frappante was de overeenkomst in stijlkenmerken van deze versieringen met het houtsnijwerk van de witte betimmering uit Weverstraat 17. Dus nu rees de vraag: welke 2 huizen waren dit? Een set tekeningen, totaal zes stuks, heeft betrekking op de verbouwing van Brakenstein na 1776. Althans, het ontwerp voor de voorgevel komt overeen met de voorgevel zoals door Crescent afgebeeld (Van der Vlis, pag. 168). En een plattegrond van een deel van het huis, met wanden van een kamer, het trappenhuis en schoor steenkanalen komt hier ook mee overeen. De overige tekeningen van die set sluiten daarop aan. De contouren van de plattegrond van het oude huis met de door Den Berger gerealiseerde aanbouw zijn identiek aan de contouren zoals die op de tekening van de Buitenplaats Brakenstein (Van der Vlis pag. 171, origineel in NHA) te zien zijn. In het huidige, nieuwe, Brakenstein is nog een betimmering, die volgens 24

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2007 | | pagina 26