een zeilschip bij slecht zicht en de heersende weersomstandigheden waren. Zo was al binnen twee maanden het abrupte einde van de Hoornder rederij C.P. Kuijper met het vergaan van de 'Vier Gezusters' daar! Wie had dat kunnen voorzien? De familie en Cornelis Pietersz Kuijper werden natuurlijk niet graag aan dit drama herinnerd. Zo vermeldt de grafsteen van Kuijper hem als oud koopvaardij kapteijn en wordt de rederij maar vergeten. Deze zerk is bij een restauratie in de jaren '30 van het witte kerkje van Den Hoorn naar binnen gebracht en maakt nu onderdeel van de vloer uit. Een onbenullig ding De eerder in dit verhaal genoemde oud-tante Jeannette Kuijper deelde Frans in een brief mee dat haar vader er met een onbenullig ding van de kajuit afkwam. Het bleek de messroombel te zijn. Deze bel heeft zo'n honderd jaar dienst gedaan bij de wekelijkse vergaderingen van het Polderbestuur die in het café 'Den Burg' werden gehouden. Toen in 1961 het Polderbestuur naar het nieuwe Polderhuis (nu makelaarskantoor) verhuisde, kregen zij deze bel mee. De wal op Het was afgelopen met de rederij en zoon Cornelis, de 2e stuurman, moest maar boer worden. Hij trouwde op 30 augustus 1866 met de niet onbemiddelde boerendochter Marretje Cornelis Keyser (Bargen), maar een echte boer was hij niet. Na een tiental jaren was hij achteruit- en uitgeboerd. Hij begon een café in Den Burg aan de Groeneplaats 4. Het echtpaar ging in een huis naast het café wonen. En daar vond achterkleinzoon Frans van Ingen Schenau op zolder het logboek Maarten 't Hart Bronnen en literatuur: - Logboek van de bark 'Vier Gezusters' - foto's uit het bezit van F. van Ingen Schenau J. van Sluijs, Nederlandse koopvaardijschepen 1800-1860 - Overzigt van Handel en Scheepvaart, 25 mrt en 8 apr 1862 - H. Sweijs, Neerlands vloot en reederijen (R'dam 1863) - R. Daalder, Maritieme geschiedenis van Nederland, uitgave Vereeniging Nederlandsch Historisch Scheepvaart Museum, 2004. - M. Dijt, Texelse geslachten - Anneke Dijk-Bakker en Maarten 't Hart, Huizen en bewoners van historisch Den Hoorn, 2004. 16

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2007 | | pagina 18