FOTO MET EEN VRAAG Deze fraaie foto uit 1913 toont het eerste leerjaar van de Zeevaartschool in Den Burg op Texel. Wil Braam, beheerder van het gemeente archief, kreeg deze foto toegestuurd door de heer D. J. Blokland met de vraag of er nog meer namen bekend zijn. Zijn vader, Cornelis Adrianus Blokland, 19 jaar, heeft een x boven zijn pet! De leerlingen poseren hier bij 'het glazen paleis', een leegstaand lokaal achter de muloschool. Na het vertrek van meester Zwaai werd er geen onderricht in zeevaartkunde meer gegeven, dit tot verdriet van verschillende inwoners. De Raad benoemde een commissie, bestaande uit de heren W. Mets Tz., C. Zijm en D.C. Dros, die tot taak had na te gaan of een zeevaartschool op Texel kon worden opgericht. Zij rapporteerden op 20 januari 1910 dat er vijfentwintig Texelaars in de rang van stuurman of machinist de wereldzeeën bevoeren en dat de lust om te gaan varen zeker door een zeevaartschool aangemoedigd zou worden. Omdat de oprichtingskosten vrij hoog waren adviseerden zij om bij voorbaat subsidies aan te vragen bij Rijk en Provincie. De Raad nam kennis van het rapport, zocht contact met de inspecteur van het middelbaar onderwijs en kreeg na verloop van tijd de verlangde subsidies toegezegd. Hier wilde men beginnen met een tweejarige cursus. Eisten andere zeevaartscholen voor de toelating een diploma van een driejarige muloschool of hogere burgerschool, aan de Texelse school zouden veertienjarigen op aanbeveling van het hoofd van en lagere school toegelaten worden. In april 1912 richtten 63 inwoners van Oudeschild een brief aan de Raad met het verzoek de school in hun dorp te stichten, waardoor het verarmde dorp een opleving zou kunnen ondergaan. Tot de ondertekenaars van het verzoek behoorden het schoolhoofd S. Schaap, de hellingbaas C. de Wijn en Kees Dogger, een vooraanstaand visser; men wist zich gesteund door het raadslid Mets en door de directeur van de TESO G.G.A. Stompff. 27

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 29