gekomen. Al te zeer waren we vervuld van het groote dag gebeuren. 0 's Middags kleedden we ons in de Sunderklaasspullen en, om onherkenbaar te zijn, deden we een mombakkes voor of wel een stuk vitrage. Een heele toer was het dan om ongemerkt de straat op te komen. 0 Doch we hadden grooten steun van moeder, broer of zus en als de kust schoon was, snelden we op straat. Dan liepen we daar gebogen of mank en sleepten met een stok of lieten een vuilnisblik of iets dergelijks achter ons aan rinkinken. 0 De niet verkleede jeugd liep ons achterna en begon ons sarrend te plagen, zoodat de Sunderklazen nu en dan een uitval deden en dreigend met den stok hen achterna zaten. Dat gaf een vreugde! Dit duurde zoo voort tot de schemering viel. Een poosje rust trad in, zoodat we in de gelegenheid waren een boterham te eten en ons vooral tegoed te doen aan „kruudboltjes" en „jantje van gaaie", een speciaal voor Sunderklaas gebakken broodsoort, de eerste op een bijzondere wijze gekruid, de tweede krentenbroodjes van een bepaalden vorm, zooals kippen, eenden, zwanen, etc. Er was dien dag ook volop snoep waarvan suuker- tetaai (speculaas) een voornaam bestanddeel was. 0 De jongens klitten zich daarna weer op straat samen in afwachting dat „de straatvegers" zouden verschijnen. Ons geduld werd niet op te zt^are proef gesteld, want weldra kwam er een of meer dier gevreesde wezens uit een steegje te voorschijn. Zwaar rinkelend met zijn ketting ging hij over straat, uitgedost in een niet te omschrijven pakje van lappen en zakken, doch onherkenbaar. 0 In een soort bravourstemming dorsten de allerbrutaal- sten onder ons dat menschmonster te naderen, doch vaak hebben ze dat zuur moeten boeten, want menig jongen liep bij het achterhalen een geducht pak rammel op. Precies weet ik niet meer hoe oud ik was vóór ik mij aan een straatvegerachtervolging dorst blootstellen, doch ik zal toch zeker wel een jaar of twaalf zijn geweest. Het heugt me echter nog best, dat ik bij een achter volging languit in den modder viel, terwijl de straatveger mij vlak op de hielen zat. Hoewel ik er nu niet bepaald feestelijk uitgedost uitzag na het modderbad, ontkwam ik toch, door de duisternis, aan een pijnlijke kastijding. Het doel van de straatvegers was om de straat van kinderen schoon te vegen. 0 Vroeger, heeft mijn vader mij vaak verteld, ging het nog wat hardhandiger en ruwer toe, want de straat vegers ontzagen zich niet om de jongens op te nemen en pardoes in een slootje, dat voor het dorp lag, te smijten. 0 Ik heb den overgangstijd meegemaakt naar gematigder optreden van de straatvegers en thans waagt zich het kleinste kind, dat op twee beenen kan loopen op Sunder- klaasavond buiten, doch last van den straatveger, zoo deze of gene nog de allures mocht aannemen, hebben de kinderen niet. 0 Het klinkt voor ieder, die dat dorpsgebeuren niet zelf heeft meegemaakt, een beetje vreemd misschien, doch de spanning van het Sunderklaasfeest is daardoor verminderd en het zal aan de jeugd iets minder emotie geven. 0 Na het straatvegersrumoer kwamen langzamerhand de groote Sunderklazen te voorschijn. 0 De luiken werden dan opengedaan; het licht in de kamer werd gedoofd, alleen het theelichtje wierp door de gaatjes en gleufjes spookachtige, flakkerende licht bundeltjes, die aan de kamer, waar wij, kleine kinderen, met moeder aanwezig waren, iets fantastisch gaven en die op mijn kinderzieltje een indruk terweegbracbten van vriendelijke huiselijkheid, fluistering van wachtende geneugten en spanning voor hetgeen dien avond wel Zou plaats hebben. 0 Moeder had boven, vóór het raam in den houten gevel, een nachtlichtje geplaatst, dat een flauwen lichtschijn op de straat bracht, zoodat we in staat waren de voorbij trekkende Sunderklazen te bewonderen. 0 Op zoo'n avond stond ons huis voor de Sunderklazen, die lust hadden om binnen te treden, open en het waren er altijd velen, die daarvan gebruik maakten. 0 Dan bood onze kamer een caleidoscopisch aanzien door de kleurige en zeer uiteenloöpende costumes der Sunder klazen, Dan was het een raden en gissen wie toch wel de dragers van de vermommingen waren, want zij zelf deden, door houding, gebaar en stemwijziging, alle moeite om zich onherkenbaar te maken. Doch op een dorp, waar men elkaar in zijn geheele wezen en gebaar kent, was het voor de Sunderklazen altijd zeer moeilijk onherkend weer de kamer te verlaten. 0 Ook vader, die zich daaronder wel vaak zal hebben bevonden, zal bijzonder veel moeite hebben gehad om aan het speurend oog en het spitsend oor van moeder en ons onontdekt te ontkomen, 0 En in onze gastvrije kamer was het dan volop vreugde en opgewektheid, want de bromtoon van den koehoorn zoowel als de neusklanken van de trekharmonica en het ratelgeluid van stoffer en blik werden daar gehoord. Elke Sunderklaas ontving een versnapering, zoodat moeder het altijd bijzonder druk had, doch met opge wektheid, in haar kamer met jongens en Sunderklazen, dat feest altijd graag meevierde. 0 Om een uur of tien, halfelf was alles afgeloopen en werd het feest door de ouderen, in het eenige café van het dorp, met dansen voortgezet. 0 Wij kleintjes gingen echter naar bed, het hoofd vol van al de emoties van den dag en het hart vol verwachting van hetgeen Sunderklaas ons dien nacht zou brengen. In zoo'n groot gezin had Sunderklaas het natuurlijk erg druk gehad, doch als we op den „Zoekertjesdag" vroeg opstonden, lag het nuttige en het lekkers voor de ouderen netjes op de tafel in de achterkamer met hun naam er op, terwijl het voor de kleuters was weggestopt. 0 En dan ging het in ons groote huis met zijn vele gaten en hoeken op een zoeken en was het een uitbundige vreugde als we eindelijk ons mandje te pakken hadden. Och, wat heb ik, het eerste jaar dat ik van huis was en moest leeren op eigen wieken te drijven, met een heimwee naar ons dorpje, het Sinterklaasfeest aan den vasten wal, meegemaakt. Wat had ik graag dien avond op ons kleine, eenvoudige dorp willen zijn! Wat een koud gedoe leek me de Sinterklaasviering aan den vasten wal vergeleken bij de fantastische, geestdriftige viering op ons dorp! 0 En nooit, na bijna dertig jaar verkeer, heb ik me goed daar overheen kunnen zetten en nog altijd staat voor rnij ver boven al het rijke en overvloedige van het elkaar cadeautjes geven, de Sinterklaasviering, zooals ik die op ons dorpje heb meegemaakt en zooals die ook wordt gevierd op de andere dorpen van het eiland Texel. 26

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 28