Sinterklaasvreugde op Texel Medewerkers: Rie Cramer, Jeanne Houtzager, Netty Heijligers, Marietje Heijligers, K. F. Jungde Carpentier Wilder- vanck, Willy Pétillon, Bep Smits, Ella Riemersma, David Tomkins, Cath. v. Rennes, Bas v. d. Veer, Anna Wins, J. M. W. Wins en vele anderen. Alle bijdragen voor deze afdeeling te zenden aan A. B. van Tienhoven, Marconistraat 70, 's-Gravenhage. (Een jeugdherinnering.) DOOR W. J. METS. LS IK IN MIJN HERINNERING terugroep den vreugdevollen tijd, dien we op ons dorpje, Oudeschild op Texel, hadden, telkens als er een specifiek dorpsfeest was te vieren, dan denk ik met groot genoegen vooral aan de viering van het Sunderklaasfèèst, Dat begon al dagen van te voren en ik durf zeggen, dat het in mijn jeugd, jong en oud, groot belang in boezemde. Want ik was nog heel jong, zeker nog geen vijf jaar, dat ik mijn vader, W. Mets Tz., aan vele vaders en moeders nog wel bekend als schrijver van jongens boeken, op zolder bezig zag zijn Sunderklaasuitmonste- ring gereed te maken. Zoo'n Sunderklaaspak.werd meestal, zeer in het geheim, gereed gemaakt, omdat men niet graag zag, dat iemand je dadelijk herkende. 0 Mijn vader achtte mij toen blijkbaar, in dat opzicht, een quantité négligeable en vond 't dus vermoedelijk heele- maal niet erg dat ik bij het gereedmaken van zijn costuum tegenwoordig was. Zeer zeker zal ik ook niet gevat hebben toen, dat er iets geheim moest worden gehouden, ook zelfs voor de huisgenooten, want als dreumes van ongeveer dien leeftijd, denk je nog niet veel na over het hoe en waarom. In mijn herinnering is er dan ook absoluut niets over gebleven van het feit, dat ik bij het vervaardigen dier uitmonstering ben tegenwoordig geweest. Maar toen ik 's avonds van den Sunderklaasdag op Moeder's schoot voor het raam zat te kijken naar de voorbijtrekkende Sunderklazen en een monsterachtig wezen met drie koppen voor het raam zag halt houden, klonk het van mijn dreumeslippen: „dat is onze vader". Aan den schaterlach van mijn moeder en der overige familieleden heb ik toen wel de herinnering bewaard en later heeft men mij dikwijls verteld hoe ik vader als Sunderklaas had „verraden". Met dit kleine feit is voldoende bewezen hoe diep het vieren van het eigenaardige Sunderklaasfeest geweven was in het leven der dorpsbewoners, want mijn vader, die een zeer ernstig man was, deed daaraan vroeger geregeld mee. Zoo heb ik ook eens als kwajongen sarrend achter een hannekemaaier geloopen op Sunderklaas en met de andere jongens hem duchtig uitgescholden. Later bleek die Sunderklaas ook mijn vader te zijn geweest en hij verklaarde danig schik te hebben gehad, zijn eigen jongen, kwasi boos, achterna gezeten te hebben. 0 Ja, dat Sunderklaasfeest was voor ons een groote vreugde. Weken van te voren waren we' daarvoor reeds doende, 's Avonds liepen we, met een zak over het hoofd, en een knuppel in de hand, of een rinkelend voorwerp achter ons aan sleepend, langs de straat, waar we dan de jongens achterna zaten. Een groot deel van onzen vrijen tijd besteedden we met het gereed maken van ons pak, dat we op Sunder- klaasmiddag zouden aantrekken. Toen werd er nog veel werk gemaakt van het costuum. In vele huisgezinnen, ook bij ons thuis met zijn tien broers en zusters, hield men voor schoolfeestjes en Sunderklaas er een witte broek en wit hemd op na, die in den Sunderklaastijd door ons met vele kleurige sitsfiguren werden beplakt. Het sits kochten we van onze opgespaarde snoepcenten of wisten we van moeder af te bedelen. De figuren knipten we zelf, bijgestaan door broer of Zus en plakten we ook zelf op onze pakjes, 't Was in hoofdzaak eigen arbeid en daarom misschien ook had het gaan in een Sunderklaaspak voor ons zooveel waarde. Een muts of mijter, gemaakt van karton of van bamboe latjes, die we aan het strand hadden gevonden en be plakt met papier en sitsfiguren voltooide dan het keurige pakje. Frisch en vroolijk zag het er uit. S Dat trokken we dan op den 5den December 's middags aan. Maar vóór die gewichtige gebeurtenis plaats greep, hadden we 's morgens al ons best gedaan om het Sunder klaasfeest in te blazen. 0 's Morgens om zes uur, dus op 5 December nog volop nacht, verzamelden we ons op de „Kerkepiep" en bliezen uit den treure op groote koe- of ossenhoorns, waarvan in elk gezin wel een paar aanwezig waren en die in den regel afkomstig waren uit de lading van gestrande schepen. 0 Het was een eentonig geluid en verre van muzikaal, doch als een feit van den eersten rang staat dat hoorn- blazen mij nog voor den geest. Het is mij altijd bijge bleven als een groot stuk poëzie in mijn jeugdleven. Om negen uur gingen we naar school, doch van het leeren zal dien ochtend wel nooit veel terecht zijn 25

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 27