Finale Ed Vermeulen wie hij documenten overhandigde met de ligplaatsen van fabrieken. Deze documenten waren hem ter hand gesteld door Iman van den Bosch, werkzaam bij Philips en leider van het, sinds eind 1940, opererende Trompfonds, later opgegaan in het Nationaal Steunfonds. Van den Bosch werkte onder zijn schuilnaam Van den Berg nauw samen met Walraven van Hall. Van den Bosch werd op 28 oktober 1944 te Westerbork gefusilleerd, Van Hall trof, slechts enkele maanden later, hetzelfde lot Op 10 februari 2006 werd in Zaandam het door de Zaandamse journalist Erik Schaap geschreven boek "Walraven van Hall, premier van het verzet" gepresenteerd en het eerste exemplaar overhandigd aan de heer A.H.E.M. Wellink, directeur van de Nederlandsche Bank. Dit prachtige, goed gedocumenteerde boek doet tot aan de laatste levensdag van de heer Van Hall, die door historici als Loe de Jong en Geert Mak wordt gezien als de spil van de Nederlandse illegaliteit, verslag over zijn leidinggevende rol in het verzet. Een rol die hij met de dood heeft moeten bekopen, hij werd op 12 februari 1945 in Haarlem door de bezetter gefusilleerd. In het hierboven genoemde boek wordt vermeld dat een fotoportret van Walraven van Hall nog jaren na de oorlog op de schoorsteenmantel van de Amsterdamse oud verzetsman Jan Rot stond. Een week na publicatie van mijn verhaal in de Baarnsche Courant werd ik op straat aangesproken door een voormalige collega van Polygram, nu Universal, die mij vertelde zich te herinneren dat bij zijn grootouders een foto op de schoorsteenmantel stond met het portret van een man met een ernstige blik in de ogen Walraven van Hall! De naam van mijn collega's grootvader Jan Rot! Op 10 mei werd in het tv-programma Profiel een documentaire uitgezonden over de Premier van het Verzet, alias de Olieman. Kort daarna, op 15 juni, werd bekend gemaakt dat de filmacteur Rutger Hauer, vermoedelijk in 2007, een speelfilm met als titel, "Changing Fortunes", gebaseerd op het leven van Walraven van Hall zal gaan regisseren. Twee jaar ontdekken, zoeken, verklaren en feiten verbinden heeft mij, naast een rijkdom aan, door mij gekoesterde, persoonlijke contacten, meer begrip met betrekking tot bepaalde gebeurtenissen en handelingen, verricht tijdens deze bijzondere tijd, gebracht. Het verhaal van de Zeemanspot is nu ook voor mij een wezenlijk onderdeel van mijn kennis over de Nederlandse W02 geschiedenis geworden. De herinnering aan de vele moedige mannen en vrouwen die hun leven in de waagschaal stelden en gaven voor de Zeemanspot en het Nationaal Steunfonds blijft. Het leggen van een roos op 4 mei vormt daarvan de bevestiging. Baarn, september 2006 Bronnen: als bij verhaal Zeemanspot en het Nationaal Steunfonds Erik Schaap: Walraven van Hall, Premier van het verzet Rens Schendelaar: Den Helder in de Tweede Wereldoorlog 22

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 24