Deze pijpjes waren voor een deel opgenomen in een concretie. Concretie is een betonachtige massa, die ontstaat in de nabijheid van roestend ijzer. Het laat zich gemakkelijk uit elkaar slaan, maar dan zijn de pijpjes wel kapot. Ik heb wel eens muntjes en een koperen passer in een kluit concretie gevonden. Hans Helman werd in 1943 in de Koog geboren, onder de duinen. Zijn voorouders, teruggekocht tot 1642, leefden van het eiland, de jutterij, de visserij en de grote zeevaart Tot 1970 is Hans als stuurman bij de KNSM veertigmaalde oceaan overgevaren, voornamelijk naar Midden- en Zuid A.merika. In die tijd verkende hij voor het eerst met perslucht onder water de restanten van onze rijke maritieme historie. Vanaf 1970 bleef hij aan de wal en werd makelaar in onroerende goederen. Hij was medeoprichter van de STIMON, de Stichting Maritiem Onderhoek Nederland; een groep zelfstandige maritiem onderzoekers; de meesten met eigen schepen, langs de Nederlandse en Belgische kust. Daarnaast was en is hij nog steeds hulpstrandvonder op de Kazende Bol. In de resterende vrije tijd zoekt hij regelmatig met zfn schip de Phileas Fogg naar restanten van gezonken schepen in de wateren rond Texel; tot nu toe heeft hij op deze manier reeds meer dan 75 scheepsrestanten in kaart gebracht en aan de overheid gemeld. Tenslotte is hij een warm pleitbezorger van het Texelse maritiem efgoed en vooral om deze schatten voor en op Texel te behouden. (redactie) FELICITATIE We ontvingen het bericht dat onze oud redacteur Nan Huijsman de Van Willigen- medaille heeft ontvangen. Dit is een aan moedigingsprijs voor het publiceren van filatelistische literatuur, toegekend door het bestuur van de Nederlandse Bond van Filatelisten-Verenigingen. Hij ontving deze medaille voor zijn publicaties over de post geschiedenis op de Waddeneilanden. Proficiat! 12

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 14