Hoge bomen vangen veel wind Bestuurderen, autoriteiten en andere gezags dragers weten het: wie aan de weg timmert, heeft veel bekijks. Maar dat niet alleen, ook zal men er aan moeten wennen hoe men ook zijn of haar best doet dat kritiek altijd volgt. Men kan het nu eenmaal niet iedereen naar de zin maken. De één weet met kritiek beter om te gaan dan de ander, maar niemand blijft er onverschillig onder. Dat geldt nu, maar in de 17e eeuw was het niet anders. Het verschil met nu is dat de regeerders in die tijd niet democratisch waren gekozen, maar uit de kaste van de patriciërs voortkwamen. Hierdoor was bestuurskwaliteit niet altijd gegarandeerd en kon kritiek terecht zijn. Met kritiek op hun functioneren gingen de bewindhebbers in die tijd duidelijk anders om dan nu het geval is. Maar hun maatregelen sorteerden meestal onvoldoende effect en moesten dan nog wel eens herhaald worden. Dit blijkt uit onderstaande publicatie van 1607, die een herhaling was van een soortgelijke van 1596. Daar de taal van die tijd moeilijk te begrijpen is, is hier gekozen voor een hertaling van de akte, waarbij, indien de woordkeuze daarom vraagt, de originele tekst cursief tussen haakjes is toegevoegd. Akten uit die tijd worden gekenmerkt door ellenlange zinnen. Soms bestond zo'n akte uit maar één ellenlange zin. 'Daar het onze ervaring is dat enige oproerige geesten en raddraaiers 'perturbateurszich niet ontzien om de welstand en algemene rust op dit eiland Texel te misbruiken om dagelijks op schandelijke wijze vilaijnelijckente spreken en te schelden op magistraten en regeerders, en zowel heimelijk als in het openbaar lasterlijk te spreken over hun administratie, uitspraken, vonnissen sententiënen alles wat in het algemeen behoort tot het ambt van burgemeesters, schepenen en heemraden, moet hierin hoognodig tot handhaving van de rust en vrede maatregelen genomen worden. Daarom maken wij aan een ieder bekend dat door de schout, oude en nieuwe burgemeesters, de dijkgraaf, oude en nieuwe heemraden, gezamenlijk vergadering houdend, eendrachtig kort en bondig is besloten (geresolveerd) dat wie openlijk op dijken, wegen of straten in het geheim of in het openbaar oproer veroorzaakt of kwalijk spreekt of scheldt op iemand van de heren regeerders die nu in het bestuur (in regeringezitten of later in het bestuur zullen mogen komen vanwege hun ingestelde belastingen, wetten keurengewezen vonnissen, schikkingen (appointementen) zowel binnen als buiten de rechtbank vierscharedat tegen een ieder die daaraan heeft deelgenomen, zal worden geprocedeerd op kosten van de algemene middelen van Texel en van het land met alle inspanning (dilligentiè) en vlijt zowel binnen- als buitenlands, opdat deze brief door een ieder van krachtig en waarde zal worden gehouden, evenals de vorige op dit gebied van 13 maart 1596. Zo hebben wij schout, burgemeesters en schepenen tot bevestiging hiervan onze zegels hieronder hangen. Actum ter Burcht op dit eiland de 31e mei anno 1607. Regerend secretaris van het voornoemde eiland,' C.H. Clouck. Het is duidelijk. Op kosten van de gemeente Texel zal worden geprocedeerd tegen een ieder die oproerig is tegen, kwaad spreekt van en scheldt op bestuurders van Texel vanwege door hen genomen maatregelen. Naast het officiële document met de lakzegels van de heren magistraten, zullen er wel plakkaten gedrukt of geschreven zijn die op verschillende plaatsen in Den Burg, waaronder zeker de Groeneplaats en de Stenenplaats, en in de buitendorpen zullen zijn vastgenageld aan bomen, schuttingen, enz. Ook de dorpsomroepers zullen ongetwijfeld in touw zijn geweest om de inhoud van deze brief aan iedereen te vertellen. Maarten 't Hart Bron: Gemeentearchief Texel (GAT): Inv. nr. 2 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 5