Gravenstraat. H.W. Keesom spande bij de schapen de kroon met 18 inzendingen (een koppel van 4 fokooien wordt als één inzending gezien). Bij de schapeninzenders zien we veel bekende namen, zoals 7 Bakkers, 9 Eelmannen, 14 Keijsers, 2 Kooimannen, 2 Konings, 5 Kikkerts, 3 Kuipen, 6 Roepers, vader en zoon Mantje, 1 Hin, 1 Lap, 2 Bruinen, 2 Drossen,1 Brans en 1 Witte. Bij het rundvee was de helft van de inzendingen afkomstig van de overkant: Er waren 15 rubrieken met 131 inzendingen, waarvan 65 van Texel. De prijzen voor stieren en melkvee gingen grotendeels naar de overkant. Joh. Koning Sijbrzn. van De lange Schuur in Oosterend behaalde een 2e prijs voor een melkkoe en een 3e prijs voor een koepink. Ook was er een 3e prijs voor een kalfdragende vaars van A. Breesnee. De IV2 jarige stier Frans 38 van J.L.T. Groneman uit de Wieringerwaard werd kampioen bij de stieren en voor het kapitale bedrag van 2.500,— verkocht naar Lubün in Polen. En dan het concours hippique. De prijzen voor het schoonst in het tuig gaand paar paarden voor een boerenwagen gingen naar Jan Gerard van Maldegem, toen nog op Ruimzicht, Abraham Breesnee van Padang D.C. Dros van Bland en Berg, N. Dros van Wageningen en Klaas Lap Bzn. van Zeewijk in de Prins-Hendrikpolder. De prijzen voor het schoonst in het tuig gaand span paarden voor een 4-wielig rijtuig waren voor C. Kuip Jr. en A. Wagemaker met een gedeelde le prijs en K. Lap Bzn met een 2e prijs. De medailles voor de enkelspannen, een rubriek met 28 deelnemers, gingen naar J.M. Wagemaker uit Tholen, burgemeester Hiddingh en P. Bandsma uit Den Helder. Maar er waren nog enkele Texelaars die in de prijzen vielen: bij de koekalveren C. Keijser Szn. van de Oosterenderweg, Teunis Zegel Kzn. uit de Prins-Hendrikpolder en Dirk Keijser van de Ruyterplaats. Bij de vette koeien behaalde Th. Zijm, bakker en boer in de Weverstraat, zowel een L als een 2C prijs. Net als in de 3 voorgaande eeuwen waren de Texelaars nog steeds goed in de opfok van jongvee en de vetweiderij. Bij de paarden waren 64 inzendingen in 8 rubrieken. Bij de warmbloed hengsten, geboren in 1905 of eerder, ging de eerste prijs volgens verwachting naar Piet Boekei Czn. uit Schagen met Sultan III. Adelbert II van de afdeling Texel van de Hollandsche Mij. werd 2e. Bij de koudbloeden ging de 3e prijs bij de hengsten naar C.J. Geense van Zeeland. Klaas Mantje Dzn. behaalde met een merrie met veulen een V prijs, vóór S.G. Everts en Klaas van der Woude van Anna Paulowna aan de Schorrenweg. Bij de jonge paarden, geboren in 1907 was de le prijs voor Jacob Wetsteen, boer op Dordrecht.de 2e prijs voor de gebroeders Hin en de 3e prijs voor P. van Rossem, bloembollenboer op Zuidend in de Prins-Hendrikpolder. Maar het mooist vond ik toch de rubriek aangespannen bokken of schapen, met als prijswinnaars: Abr. Wagemaker, D. Roeper Jzn. en de Gebroeders Bakker. Nog is de nagalm niet verstoord van 'tprachtvol landbouwfeest, Dat van ^ooveel beteekenis voor Texel is geweest zo schreef de Nieuwe Texelsche Courant op 19 september 1908. En dat blijkt; zelfs dit nummer van de Historische Vereniging Texel blikt er weer op terug. Wilma Eelman 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 23