De grote landbouwtentoonstelling van 1908 8 Texel wil vooruit, zo stond te lezen op de erepoort aan de Kogerstraat op het land van Johan Roeper Jaczn. Daar werd van 9 tot en met 13 september 1908 een landbouw tentoonstelling gehouden ter gelegenheid van de 81e algemene vergadering van het hoofdbestuur van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw. De Nieuwe Texelsche Courant blikte op 19 september 1908 terug op het prachtvol landbouwfeest. Rond deze landbouwtentoonstelling waren immers nog meer feestelijkheden georganiseerd. Maar, laten we bij het begin beginnen. Het was goed gebruik om de jaarverga deringen van het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw jaarlijks op een andere locatie in Noord- of Zuid-Holland te houden en deze op te luisteren met een landbouwtentoonstelling. Dit gaf zowel de afgevaardigden als de plaatselijke boeren en belangstellenden de mogelijkheid om kennis te nemen van nieuwe uitvindingen op het gebied van landbouw mechanisatie en om eikaars landbouw- en veeteeltproducten te vergelijken. Zo'n show, die tevens een vergelijkings- en competitie element bevatte, was uiterst belangrijk en is dat nog steeds, denk maar eens aan onze schapenfokveedagen. Zeker voor Texelse begrippen was deze tentoonstelling van 1908 een bijzondere: door zijn omvang, het aantal rubrieken, de diversiteit, het aantal Texelse en overkantse deelnemers en de publieke belangstelling, ook van de vaste wal. Daarom is hij op Texel de geschiedenis in gegaan als de grote landbouwtentoonstelling van 1908. De voorbereidingen De organisatie was in handen van de afdelingen Texel en Eierland van de Hollandsche Mij. Natuurlijk benoemde het tentoonstellingscomité een aantal ereleden: Mr. G. van Tienhoven van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, burge meester Mr. W.F. Hiddingh en zijn beide voorgangers: Jhr. J.C.W. Strick van Linschoten uit Beverwijk en H.W. de Joncheere uit Hoorn; verder de Texelaars F. Keijser en J.J. Roeper. De Permanente Commissie voor de tentoonstelling bestond uit H.W. Keesom, veearts Roeloffs, Jac. Kikkert Nzn., D.C. Dros, August C. Keijser en Piet Stoepker. Daarnaast was er een financiële commissie van 5 leden, een terreincommissie, een tentoonstellings commissie van 45 leden en een loterij commissie van 9 leden. Tot zover in de commissies allemaal boeren plus veearts Roeloffs, nou ja, die was ook een beetje boer, althans, hij was met de boerendochter Maartje Alberts. Dros getrouwd en mede eigenaar van Mariahoeve aan de Vuurtorenweg. In de feestcommissie zaten dokter Wagemaker, gemeentesecretaris J. Ruibing, de architect M.A. ter Nuil, Eli Vlessing en J.C. Visser. Blijkbaar genoten deze heren een grote reputatie als organisator en feestvierder. En organiseren konden ze! De concours-hippique-commissie bestond uit 12 leden: veearts Roeloffs, dokter Over, notaris Dikkers, Nicolaas Schumaker, August en C. Keijser, Cees Stoepker, Cornelis Kievit, Abraham Breesnee, Klaas Mantje, Cees Koorn en Cees Garritsen. Tenslotte was er een huisvestingscommissie van 9 leden onder voorzitterschap van dokter Over om al die overkantse gasten te herbergen. Voor de tentoonstelling werden per onderdeel deskundigen uit geheel Nederland benaderd als jurylid.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 10