Paarden peen 6 tot 7 Nederlandse ponden Bij de rogge, gerst en haver moest 6 pond rode- en 6 pond witte klaver mee gezaaid worden. Het zaaijen der zaden en Granen moet door den Zetboer of deszelfs knechts gedaan worden. Het zetten van een Bunder Aardappelen met de spade moet kosten f 6, -en het delven van Aardappelen en Poters dooreen f 0,25per Mud. Het wieden zal zonder voorkennis van de Gedelegeerd Commissaris en Opzichter niet meer mogen kosten dan per Bunder: Winterkoolzaad in den Herfst f 7,50 In de Lente f6,50 Tarwe f 5, Rogge en gerst f 4,50 Haver f 4, Boonen f8,— Erwten f10,- Aardappelen f 6,50 Het maaien van een Bunder gras f 3,50 Het hooijen f2,25 Maaijen van een Bunder Klaver f 3,50 Het snijden van een Bunder winterkoolzaad f 7, Het zichten f 6, Het snijden, binden en aan den hoop zetten van een Bunder Rogge, Tarwe, Gerst, Paardenboonen en Haver f70,- Het zichten, binden en aan den hoop zetten f 8,~ Het zichten en binden van Erwten f 7 Het dorschen en schoonmaken van een Mud winterkoolzaad met de Vlegel met 5 keer Genever en een kannetje Bier per dag op een Dorschkleed f 1, Het dorschen met een Dorschblok als boven f 0,90 een Mud Tarwe f 0,50 Rogge, Boonen en Erwten f 0,40 Gerst en Haver f 0,25 Verder mochten de zetboeren geen mesthopen op het land brengen zonder voorkennis van de Gedelegeerd Commissaris, moesten ze transporten verrichten op aanzegging van de Opzichter en waren de tarieven voor smidswerk, wagenmaker en zadelmaker door of namens de Sociëteit vastgesteld. Tenslotte eindigde het contract met een groot aantal verplichtingen voor de zetboer: Hij moest iedere vrijdagavond de werklijsten bij de opzichter laten zien en aftekenen; hij moest zelf dagelijks de schapen nazien en verder de herder opdracht geven stiekels en ruigte te verwijderen, toezien dat de herder de schapen goed voerde en in de lammertijd toezien dat de herder zijn werk goed deed, toezicht houden op het scheren en op de geschoren vachten. De Tuinen en Erven zullen ten allen tijden bewerkt en zuiver schoon gehouden worden door de knechts in de tusscbenuren te doen zonder dat er ooit arbeiders daarvoor worden gebruikt. Ook zal voor dat artikel nimmer op de weeklijsten uitgaven mogen worden ingevuld. 20

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 22