De afgelopen winter heb ik een 'finale lezing' gedaan, wat inhoudt dat ik alles wat Huizinga over Texel schrijft, in de computer heb ingevoerd. Alles over gebeurtenissen, personen, enzovoort, maar niet de moeilijkheden die hij met zijn diakenen en gelovigen had, althans niet uitgebreid. Ik heb wel een mening over de manier waarop men hem behandelde, maar zelf ben ik geen doopsgezinde, eerder zelfs overtuigd atheïst. Die dingen gaan mij niet aan. Een theologiestudent zou een fraaie scriptie kunnen schrijven over de samen- en tegenwerking van predikant en kerk bestuur in de 19e eeuw, maar zo iemand mag dan zelf de relevante aantekeningen uit het manuscript zoeken. Voor mij is nu het grote nakijken en sorteren begonnen. Dat laatste gaat bijzonder handig, als de tekst eenmaal in de computer is opgeslagen. Ik heb al zeker 50 verschillende titels uitgezocht, en bedenk nog regelmatig nieuwe selecties. Het is nu makkelijk om na te kijken wat Huizinga over iets heeft opgeschreven. Verder heb ik contact met enkele nakomelingen van de dominee. Zo ben ik vorig jaar naar Delft geweest, waar een betachterkleindochter van Huizinga woont. Zij had foto's, een canzone wijzertje uit 1826, twee kinderdagboekjes (van Samuel en van Grietje), een samenvatting van het Dagboek door kleindochter Ali Samuels en het eerste deel van het Dagboek, van 1826 tot 1846. Waarom dat niet bij de andere delen is gebleven, wist zij niet. Helaas wilde zij mij dit boek niet meegeven. Wat ik van de jaren 1844 en '45 weet, komt zodoende uit de samenvatting van kleindochter Ali, die ik wel mocht lenen, net als de twee kinderdagboekjes, die ik ook heb overgetypt. Er zijn al enkele publicaties verschenen, het stuk over de Ooijevaars in de Skor, over Artis van Samuel in het Artis-blad, over de 1 aprilfeesten van 1873 in cle Texelse Courant. De weeraantekeningen zijn ingeleverd bij Jan Buisman van 'Weer en wind en water in de Lage Landen', voor deel 6. 9 7 'V i i SUw, Hoekje pastorie achter de stolp links; de Vermaning is achter de derde stolp van rechts (tekening ds. Pieter Simon Bakels, 10 sptember 1883, collectie Irene Maas) Irene Maas

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 11