J l»M_ Ij* ü'IHiï' tT~i. m m - mmm L,J -V --ygjjy ■J:,.;t-.Jf STc-Wlj In &S PfU» HfeHBfgfefy Joantje stond in de deur voan d'r herberg ze oal op te wachte. En doe wierre ze woat vroolijker en kwamme de liedjes los.... op zien sturfbed. D'r ware netuurlijk vroolijke liedjes maar d'r woasse ook van die weemoedige wiessies, die soms zóó goed poasse bee het sombere, droeve geluud voan de zèè, die in het herfsttee klagend teugen de diek oanslaat en bee 't angstige fluute en blaze voan de wiend, die over de kruun voan de diek jaagt teugen de houte geveltjes voan de huuze, zoodoat 't je deur merg en bien gaat. De liedjes voan: 0 Skilder 'k woo me zelf graag zien. of Kolijn, 'n brave boerezoon. of Lieve schipper vaar me over. en doan nag zóóveul are versies en dreuntjes, weerbee netuurlijk niet vergete wier 't liedje, doat oal biester veul opgang maakt hoad op Texel, omdoat 't de geskie- denis bezong voan 'n ouwe vent, in het Nóórde voan 't eiloand, die vor de vijfde kèèr trouwde en vor het lest nag mit 'n jonge vrouw. Op 'n Sunderklaasèèvend woas doe doat feit herdocht en 't woas mit 't liedje bezongen en 't hoad zóó inslèège, doat nou nag in Tessels gezelskip doat liedje bee voor keur ophaald wordt en doat ze doan uutdeuje oas 't Tesselsche volkslied. 0 Maar dèèr op iens klonk 'n skot en de vrouwe begonne te gille en hielde de hoande vor de óöre, twielt ze de kop tusse de veere stake. De moanne gonge na buute om te sien woat 'r oan de hoand woas, hoewel ze doat wel wiste, woant 't gebruuk woas, doat de maats voan de bruugom, die de bóóme mit de vlagge opzet hoadde, deuze èèves, teugen 't donker worre, omvort zooë skiete. 0 Ze hoadde de achterlader liend voan Spekkie, die voanuut z'n huus, net over de diek kon skiete op de rotgoanze en aare veugels, die in de winter dicht onder de diek kwamme. Of meskien hoadde ze 'm liend voan Errebee, die mit kermis mit oallerlee zèègedrochte in 'n kraampie stond en ok in de winter buutedieks nag wel woat veugels wist weg te skiete. 0 't Omskiete voan de drie vaarbóóme duurde doan ok nag oal lang, woant telkes oas 't skot lost woas, most de achterlader weer èèrst zien ingestampte kruutlading hewe. 0 Je hoad dus, oas toeskouwer, waar vor je geld. Oas de bóóme ploat lage en de vlagge d'r oaf dèèn en opborge, wierre de maats binne vraagt en doan wier 't nag 'rs zóó gezellig, woant de jongeleu brochte toch eigelijk de gróötse lol oan. 0 Mit die vier neuwe kornuite der bee, begon de voorrèèd bruudstrane aardig te slinke. Oan koekies woas 'r netuurlijk ok gien gebrek. De bruugom róókte uut zien versierde lange piep en de aare moansleu róókte segare. 0 De moanne begonne geducht mit de oarme te zwaaie, 't wier dus tied, doat ze woat beweging krege, woant ok de vrouwe hoadde die wel nóódig om oan derleu vroolijke stemming mèèr uuting te geve. En de moeder voan de bruud begon doe teuge d'r moan te zinge: „Buur, ik heb je meer gezien, meer gezien, meer gezien En dèèrom woo ik je vr..,.aoge, Of jee 'r niet wil Voan dril d'r om dril. En doan begon de vrouw oals maar op heur stoel te wuppe. Doan draaide de vader voan de bruud 'm na zien buur vrouw en hee zong weer 't dreuntje: „Buur, ik heb je meer gezien, meer gezien, meer gezien En dèèrom woo ik je vragen, Of jee 'r niet wil Voan dril d'r om dril. En doan begon ok hee te wuppe op zien stoel en doat gong doan net zóó lang tot ze oallemaal op de stoele zate te wuppe. Dat brocht vroolijkheid en lot en 't woas weer 'rs wat aars, doan oal maar voast op je stoel te bluuve zitte en de moanne hoadde woat aars te doen, doan oal maar mit de oarme te zwaaie. En, net oas op de mèèste brullofte kwam doan ok 't liedje op de proppe, weerbee ien uut 't gezelskip telkes 't èèrste dèèl inzette en doat doan oalle leu bee 't refrein inviele. Doat refrein woas: O, ratten en muizen Wij zijn hier zoo lang geweest. O, ratten en muizen, 't Wordt tijd, dat wij verhuizen. De voorzang woas: D'r kwam 'rs 'n muus oan lóópe, Een muus oan oalle geliek. 't Woas om het graan te ete 217 20

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2006 | | pagina 22