3 BIBLIOTHEEKNIEUWS Ontvangen van: Dhr. G. van der Kooi: De wijnberch des Heren, Godsdienstige veranderingen op Texel 1514-1572; Dhr. A.C.Jesse: enige foto's; Dhr. J. Staal: diverse oude akten; Dhr. S. Bosma: winternummer De Wandelaar dec. 1938 met artikel Texel op de kaart en op de grafzerken, door M. Lasis; Dhr. D. Dros: diverse foto's en Jachtverhalen door A. Dros Albzn. van 1875 tot 1938 (kopieën); Dhr. N. Huysman Rzn.: diverse oude akten; Dhr. F. van Ingen Schenau: stempel (vals) Ortskomman-dantur Texel, gesprekken over de X Wereldoorlog met diverse mensen; Mw. F. Tromp-Koorn: enige oude boekjes, o.a. Texelsche Almanak 1902 en Visschers Grietje door W. Mets Tz. Iedereen nogmaals hartelijk dank! Heeft u nog spullen voor ons, dan kunt u contact opnemen met M. Bakker-Zijm, tel. 312113 of A. van Heerwaarden, tel. 313036. Van januari tot en met mei kunt u voor de bibliotheek iedere maandagmiddag terecht in Tusse de Banke van 15.00 uur tot 17.00 uur. Boeken, kranten, naslagwerk enz. zijn dan in te zien. De maandelijkse bibliotheekavond komt te vervallen wegens de geringe belangstelling. REACTIE OP DE KERKKLOKKEN VAN TEXEL IN DE TWEEDE WERELDOORLOG Eén van onze zoons zit met nog vier andere Texelaars op de visserijschool op Urk. Toen ik ze een keer kwam ophalen, gaf mevrouw Zwaan mij het Urkerland (de Urker T.C.). Texel werd erin genoemd! In het artikel 'Bij een oude foto' stond een klein stukje over het 'klokkenschip' uit de Tweede Wereldoorlog met de vermelding dat o.a. de klok van het witte kerkje van Den Hoorn op Texel in dit schip had gezeten. Op de foto zelf zag je links van de vuurtoren twee stipjes in de zee. Dit waren de restanten van het klokkenschip 'Hoop op Zegen'. Omdat nog niet zo lang geleden het artikel over de Texelse kerkklokken in de HVT nr. 70 had gestaan, leek het me goed om deze Urker vermelding en/of foto erbij te vermelden in ons blad. Via mevrouw Zwaan kwam ik in contact met dhr. A. van Urk (museum Urk). De volgende keer toen ik op Urk kwam, lag er al een pakketje artikelen en een prachtige foto van de kerkklokken voor mij klaar. Uit de artikelen heb ik de volgende aanvullende informatie over de M-klokken en het klokkenschip gehaald. De reis van de M-klokken De M-klokken (waaronder die van Den Hoorn en Den Burg) waren opgeslagen in twee aparte opslagplaatsen, één in Giethoorn en één in Leerdam. Dat hadden de verantwoordelijke Nederlandse instanties in ieder geval weten te bereiken. In september 1944, enkele maanden na de geallieerde invasie in Normandië, eiste de bezetter ook deze klokken op. Ze waren bestemd voor twee fabrieken in Hamburg die ze langs elektrolytische weg wilden omsmelten om er kanonnen van te maken. Op 23 oktober 1944 werd het klipperschip 'Hoop op Zegen' van schipper J. van Dijk uit Dordrecht door de Duitse Wehrmacht gevorderd om de klokken naar Duitsland te vervoeren. Omdat Van Dijk niet bereid was om dit onvaderlandse werk uit te voeren (hij verliet het schip), werd een zetschipper aangezocht, de onervaren Marten Homma. Begin november vertrok de 'Hoop op Zegen' (in 1879 gebouwd) naar Emden. Het maakte deel uit van een groot konvooi achter de

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 5