INHOUD NIEUWE LEDEN RECTIFICATIE Colofon1 Van de redactie1 Van het bestuur1 Inhoudsopgave2 Nieuwe leden 2 Rectificatie2 Bibliotheeknieuws3 Reactie3 Nieuwjaarsgroet5 Dissertatie G. v.d. Kooi6 Teso in de winter 39/40 F. v. lngen Schenau7 Foto met een verhaal.10 Meester Diebrink S. Dros11 Reyer Brouwer M. Vlaming14 Zeemanspot E. Vermeulen18 Timmerman omstreeks 1700 W. Eelman23 Tessels Prate29 J. Beijert, Den Burg H.C. Keyser, Zandvoort P. Dernison, Den Burg R. van Sambeek, Oudeschild J.S.M. Dijt, Haarlem J. Bosma, Woudenberg P.K. Flu, De Koog N. Goënga-Vinke, Den Hoorn M. van Egmond, Den Burg R. Kampstra, Oosterend Mw. Van der Bij, Den Helder D. Kuip, Oudeschild (vervolg van het bestuur) Ecomare bezig met het realiseren van lespakketten voor de groepen 1 t/m 4 van de Texelse basisscholen met als thema: hoe leefden kinderen op Texel in de periode 1900-1930. Eind januari komt het lidmaatschap, namens onze vereniging, van Willem Kikkert in de Gem. adviescommissie voor kunst en cultuur vacant. Door onze vereniging zal dhr. G. v.d. Kooi worden aanbevolen. Op 29 september 2005 promoveerde Gerard van der Kooi in de Letteren te Leiden. Vele Texelaars en bestuursleden van onze vereniging waren aanwezig. Alle lof voor het fantastische monnikenwerk! Het bestuur van de HVT heeft besloten, met goedkeuring van de aanwezige leden in de laatste ledenvergadering, om m.i.v. 2006 de contributie voor onze leden te verhogen tot 17,-. De aanleiding hiertoe is de financiële situatie van de HVT. Tot slot wenst het bestuur u veel leesplezier toe met deze aflevering van ons blad. Tevens wensen wij u prettige kerstdagen en een voorspoedig 2006 toe! In het vorige nummer (76) staat in het artikel 'Vogelwaarnemingen van ds. Huizinga op Texel, 1844-1879' op pagina 17: galigaan oude benaming voor zeebies. Niets is minder waar! Volgens Van Dale: galigaan (v.(m.); galiganen) (plantk.) 1. hoge grasachtige plant Cladium mariscus) van cypergrassen met messcherpe bladranden; 2. (veroud.) ben. voor de galgant; 3. (volkst.) ben. voor de scherpe zegge, syn. geitenklaver, galgea\ 4. (gekweekte) vlinderbloemige plant Galega ojjicinalis)', -gras (o.) (volkst.) wild galigaangrasben. voor de zeebries. Daar in de tekst sprake is van 'een haast ontoegankelijk galigaanveld', moeten we uitgaan van de eerste betekenis van het woord. In de 'Geïllustreerde Flora van Nederland' staat: 'Grote plant, tot 2 m hoog. Stengel rond, hol, bebladerd. Bladen met snijdend scherpe rand. Bloemen aan 't eind van de stengel en ook in de oksels der bladen zeer talrijk., elk aartje bevat enige bloemen, waarvan meestal alleen de laatste meeldraden een stamper heeft. Onderaardse stengel dik, kruipend, met uitlopers. Moerassen en duinpannen. Juni-juli. (Red.) 2

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 4