Harmen Jansz Pool was in 1715 knechtje bij Velthoen. Een van de eerste klussen voor zwager Pool was het maken van een kribbe; onduidelijk is of dit voor een kind aan het voeteneind van de bedstede bestemd was, of dat dit een krib in de stal betrof. In 1707 volgden er weer wat klussen, o.a. een reparatie aan de bierstelling en tenslotte een doodskist van 8 gulden. Jarjaen de Karman of Buermande wagenaar of vrachtrijder zoals wij dat nu zouden noemen, liet in 1711 het voorschot van zijn huis en het achterschot van de schuur veranderen. Krijntje buur Krijntje Jacobs) leverde na de slacht in november 1713 en 1714 ieder jaar een half vierendeel vlees aan Velthoen. Het volgende jaar leverde burgemeester Pieter Sijmensz. Quast op Noorthaffel een vierendeel vlees. En in februari 1709 maakte Thijs voor zijn zuster Martje Jans een krupel een duwslee. Een voorloper van onze Rabo (en de andere banken) was de gelderij van David Tou(dt), met een zolder boven de winkel en een bleekveld achter huis. Verder werkte Thijs Jansen Velthoen onder andere in en aan de armenkamers van de kerk, voor Abram Domeenij in de Koog, grootgrondbezitter Willem Koops, baljuw van Oosthuizen en eigenaar van De Veen, van enkele huizen in Den Burg en samen met kapitein Kraayenstein eigenaar van een boerderij op Ongeren, voor Pieter Claesen de Wever in de Gasthuisstraat en voor Echbert de wever. Uit de naamsomschrijvingen blijkt al dat namen van klanten soms met een patroniem opgeschreven werden, soms met hun beroepsnaam en soms met voornaam en familierelatie. Slechts een enkele keer noemt Velthoen een achternaam. Het uitzoeken wie is wie was dan ook een aardige puzzel. En net zoals Karei van Empel ruim 12 jaar geleden bleef zitten met een aantal vragen over zijn spijkerverzameling, zo heb ik ook nog enkele vragen over de schrijfboeken van Thijs Jansen Velthoen, de Texelse timmerman rond 1700. Wie was bijvoorbeeld Pieter int Vliegende Vareken ia de Weverstraat? En waar was dit in de Weverstraat? Was dit soms een herberg waar zo ruimschoots alcoholica geschonken werd dat de klanten zelfs varkens zagen vliegen? Wilma Eelman Literatuur M.D. DijtenJ.S.M. Dijt, Texelse geslachten I en II, 1973 GAT 1708/1709, schrijfboeken Thijs Jansen Velthoen Karei van Empel, Timmeren rond 1700 in HVT27, juni 1993 E.J. Haslinghuis H. Janse, Verklarend woordenboek van bouwkundige termen, 2001 M. Gerhardt e.a. (red), Het 'Testament' van Adriaan Bommenee, 1988 fff ■"/- 3-0 28

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 30